Jak správně použít krycí pásku při malování

 Dílna 
23. července 2017 14:29 / Marie Popelková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Při malování stěn je nesmírně důležité dobře zalepit páskou hrany. Shutterstock
Vymalování obytného interiéru je dnes už díky kvalitním barvám a technologiím poměrně snadná věc. Ráno je možné začít a už večer lze strávit v uklizeném bytě s nově barevnými stěnami.

S potřebou vymalovat si byt, pokoj či rovnou celý dům se jednou začas setká každý z nás. Aby tato činnost byla co nejsnazší a nejpříjemnější, přinášíme vám tento návod:


Maskovací pásku musíte lepit na soudržný podklad, jinak nebude držet a při odlepování seberete i část spodního nátěru. Abyste předešli takovým nepříjemnostem, tak zkuste nejprve pásku nalepit a odtrhnout v místech, kde nebudou tolik viditelné případné nerovnosti, například někde u země. Když strhnete spodní nátěr, tak vám nezbyde než zakoupit pásku (například tu růžovou ) s jemnějším lepidlem, díky kterému se tolik nepřilepí k povrchu, ale svůj účel splní. Upozorňuji, že s největšími problémy tohoto rázu se setkáte právě při malování stěn a někdy i při lakování dřeva.

Při výmalbě zdí není od věci omítku zpevnit penetrací. Dosáhnete přilnutí malby k podkladu a páska ji při odtrhávání nevezme s sebou. Jakmile vám uschne penetrace, můžete začít s první barvou. Pozor! Než budete chtít lepit pásku pro přechod na barvu druhou, tak ta první musí bezpodmínečně vytvrdnout. Řídit se můžete údajem na plechovce, ale všeobecně platí, že osych přes noc by mohl stačit, ovšem větší jistotu získáte, když počkáte déle. Určitě není třeba ono čekání  nějak přehánět, protože dokonale vytvrzená barva je až za cca tři týdny a po dlouhou dobu přilepená páska vám dozajista přivodí veliké problémy.

Raději zapomeňte na rýsování čar po zdi před nalepením pásky. Když tužku nepřekryjete nebo jen přemalujete  světlým barevným odstínem, tak čáru „ zviditelníte“. Nevěřili byste, jak si jí hodně všimnete, neboť o ní víte a může vám zkazit celý  „barevný“ dojem. Vhodnější je použít nataženou nit nebo čáru vytyčit laserovým měřidlem a až potom lepit. Upozorňuji, že tato „ předměřovací“ činnost není vždy nutná, protože růžová páska je tak přesně rovná, že stačí určit dva body a můžete pásku natáhnout. Nebo když si na rovné natažení nevěříte, zkuste udělat tečky po metru a pásku dát kousek pod ně, aby je barva překryla.

Pravdou ale je, že si s nějakou dokonale přesnou rovností čáry nemusíte dělat mnoho starostí, protože ve velkém prostoru nebývá moc vidět, zda je linka nakřivo nebo není. Pečlivosti je naopak třeba,  když budete malovat několik pruhů vedle sebe. Pak jedním pohledem ihned poznáte, že jeden je křivý a nesedí. 

Pásku nalepujte tak, že ji nejprve přichyťte na jednom okraji a přejeďte po ní prstem aby přilnula. Druhý okraj raději přizvedněte, aby se páska ke zdivu přichytila co možná nejmenší plochou. Podstatně lépe se potom strhává. Pravé úhly řeště raději s pomocí vodováhy. Praváci by měli lepit zleva doprava, leváci opačně. Při svislém lepení postupujte odshora dolů. Stačí nahoře pásku přilepit v jednom místě, svěsit  jí a postupně  přilepovat. Pásku je možné využít i k vymezení rámečků, které malujete na zeď coby podklad pod obrázky nebo  vzory. Při této „lepící“ práci pečlivě dbejte na pravé úhly, protože každá nerovnost bude hodně vidět.

Jako první přetřete pásku stejnou barvou, jaká byla  podkladová. Díky tomu nepronikne druhá barva pod pásku a vy dosáhnete krásně rovného okraje. Při natírání druhým odstínem nebuďte přehnaně opatrní a klidně na pásku naneste takovou vrstvu, jako na okolní povrch. Když se budete soustředit na existenci pásky a dáte na ní méně nebo i více barvy, tak se vám po jejím odtržení udělá hrb nebo důlek. Spíše tedy malujte tak, aby nebyl podklad viditelný.

Pásku sundavejte ideálně do půl hodiny  od výmalby, dokud je ještě barva mokrá. Odlepování provádějte opatrně a směrem k nově namalované ploše. Tím předejdete pnutí. U natření dvěma vrstvami nemusíte mít obavy, že páska již nepůjde sloupnout. Druhá vrstva barvy totiž zapříčiní lehké  promáčení spodního nátěru a páska jde dobře dolů. Když už se vám stane, že strhnete i spodní barvu, tak máte dvě možnosti. Pokud vám vznikne veliký hrb, tak ho po zaschnutí barev zatmelte a přetřete znovu. Ve většině případech se ale obejdete bez tmelu, protože moderní nátěrové přípravky  jsou dost hutné a  narušené místo stačí přetřít jen barvou. Jen počítejte s tím že ji asi budete nanášet několikrát.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nový Top Gun s Cruisem je strhující. Skvělá akce, láska i trocha dospělosti

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu