K výrobě lampionu vám postačí krabička od sýru a pečící papír

 Dílna 
26. září 2017 11:55 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
S podzimem přichází doba lampionů. Zkuste si doma vyrobit vlastní. Shutterstock
S příchodem podzimu se v řadě měst a obcí konají lampionové průvody. Zkuste tentokrát svým dětem pomoci vyrobit vlastní lampion z materiálu, který určitě najdete doma. Možná budete překvapeni, jak je to snadné. A po lampionovém průvodu pak může originální lucernička zdobit ještě vaši terasu nebo byt.

Návodů na výrobu lampionů existuje nepřeberné množství. Vybrali jsme jednoduchý, který zvládnou i děti. Jak bude vypadat, záleží jen na vaší kreativitě.

Co budete potřebovat?

Před tím, než se pustíte do tvoření, si připravte potřebný materiál a nářadí. Většinu materiálu najdete běžně doma.

  • kulatou krabičku od sýru (i s víčkem)
  • velký arch papíru - může to být pauzovací papír, transparentní papír nebo i obyčejný pečící papír
  • ohebný drátek - asi 75 cm
  • dřevěnou tyčku
  • čajovou svíčku
  • oboustrannou lepící pásku
  • lepidlo
  • nůžky
  • barvičky - vodovky, pastelky, fixy nebo voskovky
  • hodit se bude i pravítko a krejčovský metr

Postup výroby lampionu

Máte-li vše nachystané, můžete se pustit do práce. Nejprve si připravte krabičku od sýru. Doprostřed spodní části nalepte čtvereček z oboustranné lepící pásky - ta bude držet svíčku. Z víčka vystřihněte kruh tak, že ponecháte okraj krabičky asi 0,5 - 1 cm široký. Do tohoto okraje udělejte naproti sobě dvě dírky - do nich později připevníte drátek.

Připravte si obdélník z pauzovacího nebo pečícího papíru. A jaké má mít obdélník rozměry? Krejčovským metrem si změřte obvod krabičky od sýra a připočítejte 1-2 cm - výsledkem je šířka papíru, který bude tvořit plášť lampionu. Výšku papíru zvolte podle požadované výšky lampionu.

Papír můžete ozdobit několika způsoby. Můžete ho libovolně pomalovat barvami nebo polepit barevnými a jinými efektními papíry. Tato činnost je vhodná i pro nejmenší děti.

Aby byl lampion pevnější, můžete vystřihnout asi centimetr silný proužek barevného papíru, který nalepíte na dolní a horní část ozdobeného papíru. Nebo můžete použít barevnou lepící pásku.

Trochu složitější, ale o to efektnější, je následující postup pro výzdobu papíru. Kromě pečícího papíru si připravte také barevný papír o stejných rozměrech. Do barevného papíru vystříhejte různé tvary a poté oba papíry přilepte k sobě a máte hotovo. Až bude lampion hotový, bude těmito tvary procházet světlo od svíčky. Hezky vypadají například různé hvězdičky. Až budete lampion lepit dohromady, dejte pozor, aby pečící papír byl uvnitř lampionu a barevný papír na vnější straně.

Když máte papír nazdobený, barvičky i použíté lepidlo jsou suché, můžete slepit lampion dohromady. Naboční strany krabiček od sýru naneste lepidlo a přilepte k nim připravený papír. Obě části krabičky přilepujte najednou. Papír si položte na stůl, krabičky ze strany potírejte lepidlem a papír na ně postupně navíjejte.

Teď už stačí jen připevnit drátek na zavěšení. Konce drátku zasuňte do připravených dírek ve víčku krabičky od sýru a zahněte je tak, aby se drátek nevyvléknul. Na dřevěnou tyčku připevněte kousek drátku a na jeho konci vytvořte háček, na který lampion pověsíte.

Nezapomeňte připevnit také čajovou svíčku na dno lampionu. Myslete na to, že lampion je vyrobený z papíru, proto buďte při manipulaci s ohněm opatrní. Místo čajové svíčky můžete použít svíčku s LED diodou, která je na baterky a vypadá podobně jako čajová svíčka.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu