S odpadky nemusíte chodit tak často, jestliže budete dodržovat tyto zásady

Hromadění odpadu je problémem dnešní doby
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
19. ledna 2018 09:58 / Shutterstock
  6   1
Nejlepší způsob, jak bojovat s odpadem, je předcházet jeho vytváření. Ještě lepší než smetí recyklovat, je vůbec žádné neprodukovat. Odlehčíme tak nejen vaší domácnosti, ale také životnímu prostředí.

Jedna z věcí, kterou můžete začít praktikovat okamžitě bez jakékoliv námahy, je přestat v restauracích pít nápoje pomocí brčka. Tento kus plastu použijete několik minut a potom jej zahodíte. Přitom se bez něj snadno obejdete. Začněte třeba s tím, že rovnou při objednávání požádejte číšníka, aby vám brčko nenosil.

Stop plastovým příborům

Stejné je to i s plastovými příbory. Až budete příště psát objednávku na donášku, připojte poznámku, že nepotřebujete žádné plastové příbory. Těch obyčejných máme v šuplíku dostatek, a nakonec bychom skončili u toho, že ty plastové vyhodíme nepoužité.

Zmrzlinu vždycky jezte z kornoutku, a ne z papírového kelímku. Ty jsou většinou, stejně jako kelímky na kávu s sebou, obalené plastem, a tudíž nerecyklovatelné.

Bez obalu

Porozhlédněte se v okolí, zda neotevřeli obchod, ve kterém se potraviny a další věci do domácnosti neprodávají předem zabalené, ale na váhu do nádob, které si přinesete z domu. Ušetří se tak spousta nejen plastových obalů.

Pokud takovou možnost ve vašem okolí nemáte, volte v supermarketu takové zboží, které je zabalené v menším množství obalu. Ovoce, které roste ve svém vlastním přirozeném ochranném obalu už není potřeba jakkoliv jinak balit.

Počáteční investice se dlouhodobě vyplatí

Pořiďte si láhev na vodu a kelímek na kávu s sebou, které můžete používat opakovaně. Při výrobě plastových lahví je využívána voda a ropa, což jsou dvě suroviny, kterými bychom rozhodně neměli plýtvat. Mnohé z nich navíc nejsou recyklovány a končí na skládkách nebo v oceánu. Pokud bydlíte na místě, kde je voda z kohoutku pitná a má přijatelnou chuť, zvykněte si ji nosit s sebou, namísto kupování té balené.

Jestli se příliš nezajímáte o ekologii, zkuste některé věci změnit, i kdyby to bylo jen proto, že menší množství odpadu znamená také to, že se vám nebude hromadit doma a nebudete s ním muset tak často běhat do popelnice nebo kontejnerů na recyklovatelný odpad. Můžete také zkusit některé věci použít jinak. O tom, jak ze starého kuchyňského náčiní vyrobit designové kousky jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí toho mnohem víc

Věda & Vesmír

Záhadu ruského podzemního komplexu se snaží vědci rozluštit pomocí snímačů kosmických částic

Bydlení

Obří kameny dodají zahradám půvab. Stejně jako oblázky nebo zajímavý štěrk

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu