Nejoblíbenější psi? Ovčák, jezevčík i retrívr

Německý ovčák je oblíbený u nás i ve světě
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
24. ledna 2018 12:10 / Shutterstock
  17   10
Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Proto ani není divu, že je nejčastějším zvířetem, které si lidé pořizují. Jaká jsou ale nejoblíbenější plemena v České republice? Lidé je vybírají podle vzhledu, ale i podle vlastností!

Každé plemeno má své vzhledové rysy, ale i charakterové vlastnosti. Podle toho si potom majítelé vybírají své psy, aby je mohli mít například v rodině, hlídali jim dům, mohli s nimi chodit do přírody, nebo je bránili.

Labrador i čivava

Mezi oblíbená plemena patří německý ovčák, labrador, zlatý retrívr, ale i jezevčík, yorkshirský teriér, čivava nebo border kolie a kokršpaněl. Své místo mají i boxer, bígl nebo různé typy dogy. Mezi největší mazlíčky pak patří maltézáček, lvíček, bišonek nebo Kavalír King Charles španěl.

V posledních letech si lidé často pořizovali německého ovčáka, kterému se také říká vlčák. Není oblíbený jenom u nás, ale i po celém světě. Původně je to pastevecký pes, který je však oddaný a snadno se cvičí. Proto se využívá zejména jako hlídač nebo služební pes.

Přestože to tak nevypadá a někdo si to ani nemusí myslet, mezi zástupce lovných plemen patří jezvčík. Dodnes je věrným společníkem myslivců. Tvrdohlavé plemeno však našlo zázemí i v mnoha běžných domácnostech.

Pokud lidé chtějí malého psa, často sáhnou po yorkšírském teriérovi. Má roztomilý vzhled, ale je také inteligentní a plný radosti. Dokáže ji přenášet i na své okolí. Podobně je na tom čivava. Málokdo ví, že je to jedno z nejstarších plemen. Tento malý pes je nenáročný, ale má velký temperament. Bývá také bojácný.

Oblíbený bývá i labradorský retrívr, kterému se běžně říká labrador. I když je zástupcem loveckých plemen, má přátelskou povahu. Jeho příbuzným je zlatý retrívr, který má delší srst. Je hravý a aktivní s jemnou povahou. Skvěle se hodí do rodin i s dětmi.

Bojová plemena

Inteligencí vyniká i border kolie, která má ve vínku hravost a obratnost. Ráda se učí a zbožňuje sport. Hodí se proto pro aktivní majitele. Kokršpaněl je zase společenské plemeno. Jeho elegantní vzhled doplňuje nejen inteligence, ale i veselost a zvídavost.

Výjimkou nejsou ani bojová plemena jako pitbull, boxer, rotvajler, bulteriér, ale i dobrman nebo doga. S takovými psy by si ale lidé neměli zahrávat, protože potřebují výcvik. Jinak by mohli být člověku nebezpeční. O vhodných psech na hory jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Bydlení

Získejte dokonalý trávník během několika dní

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu