Pár dobrých důvodů, proč si pořídit právě dobrmana

Jeho výchova musí být důsledná, ale citlivá
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
22. června 2018 13:28 / Shutterstock
  116   3
Kolem dobrmana jsou opředené legendy. Mluví se o tom, že je nebezpečný a obtížně zvladatelný. Výchova dobrmana musí být důsledná a citlivá. Pokud ji ale zvládnete, získáte v něm milého a přátelského psa, který je velice oddaný svému pánovi.

Dobrman se nejlépe cítí v těsné blízkosti pána a jeho rodiny. Správně vychovaný pes vychází velmi dobře i s dětmi, při styku s malými dětmi je však nutný dohled dospělé osoby.

K cizím lidem je nedůvěřivý a udržuje si odstup. Rozezná, který návštěvník je vítaný a který ne. V případě potřeby je připravený bránit okamžitě dům i rodinu. Pokud se potká s jinými psy, mohou nastat problémy. Dobrman je totiž sebevědomý a dominantní pes.

Při jeho výchově nesmíte dělat chyby. Necitelný přístup se může podepsat na jeho povaze. Mohl by se z něj stát bázlivý pes, který ze strachu může kousat. Dobrman je vhodný k náročnějšímu výcviku. Je ale potřeba vyhnout se při něm jakémukoliv vynucování. Jak třeba předejít psímu kousnutí jsme psali zde.

Dobrman je ideální pes do bytu. Vyžaduje ale velmi mnoho pohybu. Hodně toho vydrží. Zvládne běhat vedle kola, plave a hodí se i pro různé psí sporty. Dobrman byl vyšlechtěn jako strážní pes, a to se i dnes považuje za jeho hlavní poslání.

Je skvělý hlídač lidí i majetku. Při ochraně svého teritoria neváhá vetřelce napadnout. Má velmi dobré předpoklady pro různá pracovní využití, neboť je velmi inteligentní, silný a rychlý a má vynikající čich.

Dobrman byl vyšlechtěn v Německu. Cílem bylo získat dokonalého doprovodného a obranařského psa. První pes byl zapsán do plemenné knihy v roce 1893. Dobrman byl používán jako válečný a strážní pes, a sloužil také k vyhledávání lidí v ruinách budov.

Jan Novák | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Bydlení

Postavte si na zahradě venkovní pec na pizzu. Není to nijak složité a všem udělá velkou radost

Zavřít reklamu