V květnu můžete už sklízet, ale práce tím nekončí. Spíš naopak

 Zahrada 
28. dubna 2018 14:23 / Iva Dvořáková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pokud jste brzo zaseli, tak už v květnu můžete sklízet Pexels
Zahrada v květnu vyžaduje pořádnou péči, od první sklizně přes sázení další zeleniny, sečení trávníku, ochrany před škůdci až po mulčování.

Pozor na přízemní mrazíky

Ačkoliv venku svítí sluníčko a už bývá spíš letní počasí, nenechte se oklamat. Květnové počasí nelze podcenit, hlavně v prvním týdnu se můžou ještě objevit přízemní mrazíky.

Ty mohou zeleninu, letničky, trvalky i ovocné stromy poškodit. Záhony proto ochraňte fóliovými tunely nebo netkanou bílou textilií.

Jednotlivé rostliny ochráníte, pokud na ně položíte skleněné nádoby nebo PET lahve. Nezapomeňte na ovocné stromy a korunky obalte také netkanou textilií, stejně jako záhony.

První sklizeň

Na tu se můžete těšit zhruba v polovině května. Záleží, kdy jste se do sázení pustili a jaké odrůdy jste použili. Obvykle se sklízí rané výsevy ředkviček, salát, špenát nebo kopr.

Další setí

Ale pozor, tím práce nekončí, spíš naopak. Právě v květnu je čas na další výsevy. Počátkem měsíce sázíme okurky, za dva týdny pak cukety, fazole i kukuřice.

Mrkev, saláty a červenou řepu zasaďte pro pozdní sklizeň. Jakmile mrazy zcela odezní, zasaďte rajčata, papriku i lilek. Dále sázíme kedlubny, hrášek a tykve.

Pryč s plevelem

Záhony také budou vyžadovat pořádnou péči, která spočívá hlavně v pečlivém odstranění plevele. 

Pozor na škůdce

Počítejte s tím, že se v květnu začnou také ve velkém množit škůdci, kteří budou degradovat kvalitu vaší zahrady a ničit úrodu i okrasné květiny. 

Bojovat budete zřejmě se slimáky. V tomto článku vám poradíme několik metod, jak se jich co nejjednodušeji zbavit.

Potrápit vás můžou také obaleči, kteří se objevují na jabloních, nebo molice a mšice. Hlavní zásadou je co nejdřív začít s ochrannými opatřeními.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...