V květnu můžete už sklízet, ale práce tím nekončí. Spíš naopak
Pozor na přízemní mrazíky
Ačkoliv venku svítí sluníčko a už bývá spíš letní počasí, nenechte se oklamat. Květnové počasí nelze podcenit, hlavně v prvním týdnu se můžou ještě objevit přízemní mrazíky.
Ty mohou zeleninu, letničky, trvalky i ovocné stromy poškodit. Záhony proto ochraňte fóliovými tunely nebo netkanou bílou textilií.
Jednotlivé rostliny ochráníte, pokud na ně položíte skleněné nádoby nebo PET lahve. Nezapomeňte na ovocné stromy a korunky obalte také netkanou textilií, stejně jako záhony.
První sklizeň
Na tu se můžete těšit zhruba v polovině května. Záleží, kdy jste se do sázení pustili a jaké odrůdy jste použili. Obvykle se sklízí rané výsevy ředkviček, salát, špenát nebo kopr.
Další setí
Ale pozor, tím práce nekončí, spíš naopak. Právě v květnu je čas na další výsevy. Počátkem měsíce sázíme okurky, za dva týdny pak cukety, fazole i kukuřice.
Mrkev, saláty a červenou řepu zasaďte pro pozdní sklizeň. Jakmile mrazy zcela odezní, zasaďte rajčata, papriku i lilek. Dále sázíme kedlubny, hrášek a tykve.
Pryč s plevelem
Záhony také budou vyžadovat pořádnou péči, která spočívá hlavně v pečlivém odstranění plevele.
Pozor na škůdce
Počítejte s tím, že se v květnu začnou také ve velkém množit škůdci, kteří budou degradovat kvalitu vaší zahrady a ničit úrodu i okrasné květiny.
Bojovat budete zřejmě se slimáky. V tomto článku vám poradíme několik metod, jak se jich co nejjednodušeji zbavit.
Potrápit vás můžou také obaleči, kteří se objevují na jabloních, nebo molice a mšice. Hlavní zásadou je co nejdřív začít s ochrannými opatřeními.