Tapetování

 Dílna 
10. ledna 2015 03:48 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tapetování je stále trendem. My vám poradíme, jak na to. Wikimedia Commons
Tapetování je opět v módě, a tak kreativně měníme svůj interiér. Díky pestré nabídce lze vybírat z mnoha odstínů, dekorů i materiálů. Práce s tapetou je radost, ale může nás i pěkně potrápit. A tak troška teorie neuškodí.

Seznam věcí, které potřebujete k tapetování:

Nůžky a nůž – hodí se malé i velké nůžky, ideální jsou přímo nůžky tapetovací, které jsou velmi silné a dlouhé, a proto se s nimi stříhá dobře a rovně. Hodit se vám bude i ostrý nůž.

Štětec – rukama lepidlo na tapetu nedostanete – chce to velký štětec nebo malířský váleček

Přítlačný váleček a kartáč – uhlazování tapet během lepení je nutnost a válečkem to jde nejlépe. Kartáčem je pak dokonale usadíte na místo.

Kbelík – budete v něm míchat lepidlo

Tužka, olůvko, měřící pásmo – maličkosti, které při tapetování nesmí chybět

Příprava stěn a tapet

Tapety na zeď se lépe nalepují, když odmontujete zásuvky a vypínače (není to nutnost). POZOR – nezapomeňte předtím vypnout proud.

Omítky musí být čisté, suché, přilnavé a rovné. Staré tapety se beze zbytku odstraní ze stěny. Snadněji to jde s prostředkem na uvolnění tapet. Do větších prasklin a děr se aplikuje plnící stěrka, sádra či sádrový tmel – vyhlaďte špachtlí a po zaschnutí přesmirkujte.

Na silně savé nebo drsné povrchy naneste podkladový nátěr.

Pomocí olovnice si vyměřte a tužkou na stěnu nakreslete svislou čáru. Je důležité aby byla co nejpřesnější.

Naměřte si jednotlivé pruhy tapety. Délka pruhu tapety závisí na výšce stěny. Ke každému dílu přidejte 10 i více cm (v závislosti na tapetovém vzoru). Na konečnou délku zarovnáte tapety na zdi najednou.

Tapety položte na rovnou plochu. Lepidlo na tapetu roztírejte rovnoměrně od středu do stran. Poté tapetu poskládejte vždy natřenou stranou k sobě, aby se důkladně nasákla. Lepidlem natřete jen tolik pruhů tapety kolik můžete nalepit během 10 – 15 min.

Tapetování stropů

Pro tapetování stropu bude pro Vás velkou výhodou pokud Vám pomůže ještě druhá osoba. Jeden z vás pruh tapety nasadí, druhý ho drží ve výšce. Naplánujte si umístění pruhů tapet tak, aby směřovaly od největšího okna – tedy souběžně s dopadem světla. Tapetu nechte na stropě přesahovat cca 2 cm na stěnu. Tapeta na stěně se pak přisadí přesně do ohybu. Před tapetováním stropů si poskládejte pruhy tapety do podélných vrstev. Po příslušné době namáčení aplikujte pruh tapety na strop a požádejte vašeho společníka o přidržení dokud není pruh zcela přilepený. K přidržení lze použít i koště.

Tapetování stěn

Tapety nalepujte směrem od okna – tapetuje se vždy od strany odkud přichází světlo. Tapetu nalepte na stěnu tak, aby přesahovala na strop. Ihned po nalepení na zeď tapetu uhlaďte pomocí (tapetovacího) kartáče nebo hadříku. Tahy veďte od středu, směrem k vnějším okrajům a vyhánějte všechny vzduchové bublinky. Dokud jsou tapety mokré, přečnívající části tapety přitiskněte k okrajů, poté povolte a pak podél okraje zastřihněte.

Před položením dalšího pruhu tapety se ujistěte, že vzory obou pásů na sebe navazují. Přikládejte další pruhy tapety a vždy vyrovnejte podle svislé hrany předchozího pruhu. Spoje přitiskněte k sobě a uhlaďte - nejlépe hladkým válečkem nebo hadříkem. A lepidlo, které se dostane ven, odstraňte čistým hadříkem.

Tapeta nesmí schnout příliš rychle, aby se spoje neuvolnily – proto v místnosti příliš netopte a zabraňte průvanu.

Okenní výklenky: Tapetu nastřihněte ve výši parapetu a horní hrany okna a nastřiženou část přehněte do výklenku. Přesahující tapetu odstřihněte.

Vypínače, zásuvky apod.: Nejprve je jednoduše přelepte tapetou a poté rozstřihněte nůžkami do kříže. Pozor proud musí být vypnut!

Elegantní možností zakončení horního okraje tapety je použití ozdobné bordury nebo lišty, které nalepíte po obvodu.

Radiátory: Při tapetování za radiátory nastřihněte tapetu v šíři radiátorového úchytu zdola nahoru.

Rohy: U papírových tapet ponechte v rohu přesah cca 2 cm na další stěnu. Tento přesah tapety na zdi na několika místech nastřihněte. Nový pruh tapety se dále položí na tento přesah. U tapet se silnou strukturou nechávejte v rohu jen malý přesah.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...