Oblíbené osvětlení do bytu? Sáhněte po bodovkách

Bodové osvětlení se hodí do obýváku i kuchyně
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
30. května 2018 12:49 / Shutterstock
  0   0
Zaujmou víc zdobené lustry, lehké konstrukce, nebo moderní lampy? Nesázejte ani na jedno. Čím dál častějším osvětlením v bytě jsou takzvané bodovky. Neváhejte a pořiďte si je taky. Jsou funkční a vypadají elegantně!

Správné osvětlení je velmi důležité. Nesmí ho být velmi moc, protože přesvícená místa nepůsobí dobře a mohou působit člověku zle. Správné není ani nedostatečné světlo, které nechává tmavé kouty nebo šero.

Do stropu i nábytku

Bodové osvětlení spočívá v tom, že umí zaměřit světlo na určité místo a vybrané plochy. Pokud tak chcete něco vystavit na odiv, můžete to dát přímo pod světlo. Je možné koupit klasický typ, u kterého je světlo přidělané na konstrukci nebo k podložce, nebo vestavný, u kterého je možné zabudovat světlo do stěny nebo nábytku.

Pořídit můžete také světla složená z více svítidel o různém počtu. Nasvícení domácnosti tak může být velmi variabilní. K bodovému osvětlení mohou sloužit klasické žárovky, halogenové žárovky, LED svítidla nebo úsporné žárovky.

Bodové osvětlení každému umožní, aby si interiér nasvítil podle svých představ, potřeb a požadavků. Nemusí se omezovat pouze na nasvícení konkrétních ploch, ač je to primární záměr, ale stačí vybrat jen vhodné typy a promyslet rozmíštění.

Vhodné je třeba umístění do podhledu stropu. Výhody jsou rozsáhlé možnosti využití, moderní vzhled i cenová dostupnost. Navíc bodovky dobře vypadají a nijak nepřekážejí. Zatímco o lustr můžete zavadit, o bodovém světle nemáte ani ponětí.

Obývák i koupelna

Má ale taky své nevýhody. Při špatném rozmístění může odhalovat nerovnosti, problematická je také údržba, která zabere mnohem více času. Lidé také často řeší kromě odhalování nerovností a časové náročnosti údržby i vhodnost instalace a správného rozmístění.

Bodové osvětlení patří v posledních letech mezi silné zástupce moderně řešených světel. Nejenže plní funkci, ale je i estetické. Některé přímo korespondují se stylem místnosti. Použít je můžete do obývacího pokoje, kuchyně, ale třeba i koupelny. Bodovky můžete ale skloubit i s jinými světly. Například na pracovní stůl se hodí lampa, u postele lampička a v kuchyni zařivky zabudované třeba přímo v lince. O osvětlení do garáže jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Bydlení

Postavte si na zahradě venkovní pec na pizzu. Není to nijak složité a všem udělá velkou radost

Zavřít reklamu