Oblíbené osvětlení do bytu? Sáhněte po bodovkách

 Dům 
30. května 2018 12:49 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Bodové osvětlení se hodí do obýváku i kuchyně Shutterstock
Zaujmou víc zdobené lustry, lehké konstrukce, nebo moderní lampy? Nesázejte ani na jedno. Čím dál častějším osvětlením v bytě jsou takzvané bodovky. Neváhejte a pořiďte si je taky. Jsou funkční a vypadají elegantně!

Správné osvětlení je velmi důležité. Nesmí ho být velmi moc, protože přesvícená místa nepůsobí dobře a mohou působit člověku zle. Správné není ani nedostatečné světlo, které nechává tmavé kouty nebo šero.

Do stropu i nábytku

Bodové osvětlení spočívá v tom, že umí zaměřit světlo na určité místo a vybrané plochy. Pokud tak chcete něco vystavit na odiv, můžete to dát přímo pod světlo. Je možné koupit klasický typ, u kterého je světlo přidělané na konstrukci nebo k podložce, nebo vestavný, u kterého je možné zabudovat světlo do stěny nebo nábytku.

Pořídit můžete také světla složená z více svítidel o různém počtu. Nasvícení domácnosti tak může být velmi variabilní. K bodovému osvětlení mohou sloužit klasické žárovky, halogenové žárovky, LED svítidla nebo úsporné žárovky.

Bodové osvětlení každému umožní, aby si interiér nasvítil podle svých představ, potřeb a požadavků. Nemusí se omezovat pouze na nasvícení konkrétních ploch, ač je to primární záměr, ale stačí vybrat jen vhodné typy a promyslet rozmíštění.

Vhodné je třeba umístění do podhledu stropu. Výhody jsou rozsáhlé možnosti využití, moderní vzhled i cenová dostupnost. Navíc bodovky dobře vypadají a nijak nepřekážejí. Zatímco o lustr můžete zavadit, o bodovém světle nemáte ani ponětí.

Obývák i koupelna

Má ale taky své nevýhody. Při špatném rozmístění může odhalovat nerovnosti, problematická je také údržba, která zabere mnohem více času. Lidé také často řeší kromě odhalování nerovností a časové náročnosti údržby i vhodnost instalace a správného rozmístění.

Bodové osvětlení patří v posledních letech mezi silné zástupce moderně řešených světel. Nejenže plní funkci, ale je i estetické. Některé přímo korespondují se stylem místnosti. Použít je můžete do obývacího pokoje, kuchyně, ale třeba i koupelny. Bodovky můžete ale skloubit i s jinými světly. Například na pracovní stůl se hodí lampa, u postele lampička a v kuchyni zařivky zabudované třeba přímo v lince. O osvětlení do garáže jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu