Jak si vytvořit jezírko na zahradě jednoduše a nezruinovat přitom domácí rozpočet?

Jezírko by mělo být chloubou vaší zahrady
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zahrada 
15. července 2018 17:00 / Shutterstock
  0   0
Každý majitel chce mít zahradu co nejkrásnější a nejlépe i s jezírkem, u kterého bude relaxovat po náročném pracovním dni. Jak na to, aby stavba netrvala dlouho a nestála majlant?

Pokud chcete ušetřit, nebudete si zvát na stavbu jezírka zedníka, natož specializovanou firmu. Každý zručnější kutil to přece zvládne sám. Nejprve si musíte ujasnit, kde jezírko chcete mít, k čemu bude sloužit a jak by mělo být velké.

Platí přitom známé pořekadlo "dvakrát měř a jednou řež". Než kopnete do země, měli byste mít záměr promyšlený do detailů, abyste pak zvoleného řešení nelitovali. Pokud máte úvodní "projekční" fázi za sebou, je na čase vyrazit na nákup materiálu.

Potřebovat budete geotextilii, fólii, igelit, dřevěné latě, písek, kámen, štěrk a nakonec i vodní rostliny a ryby. Samozřejmostí je vhodné nářadí.

Začínat budete výkopem jámy. Obrysy jezírka vyměřte, označte je a pusťte se do práce. Hloubku volte podle toho, jakou předpokládáte výšku hladiny. Odvíjí se i podle toho, jaké rostliny a ryby v jezírku chcete mít.

Poté, co vykopete jámu, je čas na zpevnění stěn jezírka. Z hlíny a písku namíchejte směs, kterou zahladíte případné ostré stěny. Po zatvrdnutí na ně natáhněte spodní fólii, případně igelit, a na ně položte hrubší textilii. Horní fólii instalujte nejlépe za slunečného dne.

Při napouštění jezírka ji postupně rovnejte a vytláčejte co nejvíce vzduchu. Břehy modelujte přichystanými kameny a štěrkem. Napuštěné jezírko potom nechte několik dnů odstát.

Teprve potom do něj zkuste nasadit první ryby, například okrasné karasy. Postupně sázejte i vodní rostliny. Jaké, to záleží na vašem vkusu a na podmínkách, které v jezírku budou mít.

Stavbou jezírka a nasazením rostlin a ryb však vaše práce nekončí. Nevzhledné rostliny v následujícím jaře seřežte a vyměňte, jezírko musíte pravidelně čistit, jak jsme psali zde.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Science centrum seznámí děti s vědou zábavnou formou. Vyzkoušet si mohou i trénink kosmonautů

Věda & Vesmír

Měsíc se dostal do hledáčku světových velmocí. Důvodem je látka, která může změnit svět

Bydlení

I starý květináč může být opět hezký. Chce to jen mít dobrý nápad

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu