Ochraňte svá domácí zvířata! Tahle lidská nemoc jim hrozí

 Mazlíčci 
13. července 2018 12:02 / Martina Langová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Psi i kočky mohou mít stejné nemoci jako my Shutterstock
Řídnutí kostí trpí zejména lidi ve vyšším věku, přičemž nejvíce ohroženy jsou ženy. Nikde se však už nedozvíme ani zmínku o tom, že osteoporóza může postihnout i naše domácí mazlíčky – psy i kočky.

Nezřídka se u veterináře objevují lidé se psy, kteří mají viditelné problémy s bolavými klouby. Jak je možné, že dříve domácí zvířata osteoporózou netrpěla a dnes tato nemoc trápí téměř každého třetího psa ve vyšším věku?

Syrová strava není výhra

Krmení zvířat syrovým masem je v posledních letech stále více na vzestupu. Jde o takzvanou BARF (bones and raw food) stravu. Tento styl krmení má své zastánce, stejně jako odpůrce. Ovšem při krmení syrovou stravou je nutné uvědomit si jeden zásadní fakt – u psů, kteří jsou krmeni výhradně masem, dochází ke snižování hustoty kostí. Je to dáno tím, že maso v sobě ukrývá ionty vápníku a fosforečnany v nevhodném poměru (1 : 1). Vápník se tak nemůže do kostí navázat a ty následně řídnou.

Je nutné si uvědomit, že psy postupné ubývání kostní hmoty bolí. Navíc se jim snáz lámou kosti a může u nich docházet také k zužování pánevního otvoru, což v pokročilém stádiu může vést k úporné zácpě. Pamatujte tedy, že strava u psů, stejně jako u lidí, musí být pestrá a vyvážená. Samotné syrové maso rozhodně není žádnou výhrou.

Ryby nejsou pro kočky

Možná se vám vybaví obrázek, jak se kočka snaží vylovit rybku z potoka. Ony to kočky dělají velmi rády. A občas si také rády na čerstvé rybce smlsnou. Pokud byste své domácí kočce však nabízeli výhradně rybí maso k jídlu, začala by mít velmi brzy problémy. Nejčastěji je osteoporóza diagnostikována právě kočkám, které jedí ryby. Určitě své kočce můžete kvalitní rybí maso občas nabídnout, ale dávejte jí ho spíše jen jako zpestření jídelníčku nebo pochutinu.

Jako základ je nutno zvířeti podávat kvalitní a vyváženou stranu. Ryby by v žádném případě neměly být součástí každodenního jídelníčku. Stejně jako psy, i kočky postupné řídnutí kostí bolí. Navíc se jim při této nemoci ještě deformuje páteř. Mimochodem – věděli jste, že osteoporóza byla dříve doménou výhradně siamských koček? Tento druh totiž trpí vrozenou poruchou příštítných tělísek. Při nemoci je blokováno vstřebávání vápníku do těla. Z toho důvodu je starý typ siamských koček dnes už vyřazován z chovu.

Dieta při osteoporóze

Pokud už vašemu domácímu mazlíčkovi bylo řídnutí kostí diagnostikováno, je třeba k němu přistupovat jako k nemocnému zvířeti, a tak s ním i zacházet. Přesný postup vám detailně řekne váš veterinář. Vyzkoušet můžete i přírodní léčbu. Všeobecně je však nutno v první řadě upravit jídelníček. Mějte na paměti, že u zvířecího jídla je nutné, aby v něm bylo obsaženo dvacetkrát víc sloučenin vápníku než sloučenin s fosforem.

Vyvážený musí být i příjem dalších minerálních látek. Toto většinou bez problémů splňují kvalitnější prémiová krmiva, kde je i podrobné složení rozepsáno detailně na obalu. V případě osteoporózy je pak nutné doplňovat vápník ještě prostřednictvím potravního doplňku. Ideálně v kombinaci s vitaminem D. Pro zdraví zvířete jak pak nutný každodenní pohyb, kosti a klouby v žádném případě nesmí začít tuhnout. 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Kam až nás může zavést negativní myšlení

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti