Ponorné čerpadlo je na zahradě nedocenitelný pomocník. Musíte ale vybrat to správné

Čerpadel existuje mnoho typů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
27. července 2018 12:25 / Internet
  0   0
Typů zahradních čerpadel je mnoho. Používají se na zalévání, zavlažování, na odčerpávání sklepů nebo na zásobování domácnosti vodou. Když si ale vyberete to správné, získáte opravdu šikovného pomocníka.

K tomu, abyste mohli vodu ze země načerpat k vám do domu, potřebujete ponorné čerpadlo. Je jich celá řada a obecně slouží k transportu vody či jiné tekutiny. Každý typ čerpadla se hodí k něčemu jinému. Je třeba se v nich proto alespoň trochu vyznat.

Rozdělení čerpadel

  • ponorné netlakové čerpadlo
  • ponorné tlakové čerpadlo
  • čerpadlo do vrtu
  • zahradní povrchové tlakové čerpadlo
  • kalové čerpadlo

Ponorné netlakové čerpadlo

Tento typ čerpadla slouží jen na přečerpávání vody z jednoho místa na druhé. Mívá výtlak 5 – 10 metrů, tlak do jednoho baru a velký průtok v řádech stovek litrů vody za minutu. Vyčerpá vodu například z podzemního rezervoáru dešťové vody nebo ze sudu, při případné povodni ze sklepa nebo na konci sezony z bazénu. Postačí na zalévání malé plochy nebo skleníku, nelze s ním ale například zavlažovat trávník.

Ponorné tlakové čerpadlo

Ponorné tlakové čerpadlo je vhodné pro zavlažování či postřik. Dokáže přečerpat vodu i z hluboké kopané studny. Můžete ho zkombinovat i s tlakovou nádrží, ať už pro zavlažovací systémy nebo dokonce zásobování domácností užitkovou vodou. Má výtlak od 30 metrů a tlak od tří barů.

Čerpadlo do vrtu

Čerpadlo do vrtu oceníte, pokud potřebujete přečerpávat například pitnou vodu z huboké vrtané studny. Má výtlak více než 60 metrů a tlak od šesti barů. Použití těchto čerpadel je velmi účelné zvláště při velké potřebě vody nebo pro zajištění dostatečného množství vody pro zavlažovací systémy zapuštěné v zemi. 

Zahradní povrchové tlakové čerpadlo

Jde o nejžádanější typ čerpadel. Uživatelé oceňují zejména to, že zvládnou totéž co ponorná tlaková čerpadla, ale zařízení zůstává na povrchu. Díky tomu je s tímto čerpadlem podstatně lepší manipulace. Jsou vhodná na zavlažování i postřik. Sací výška je šest až devět metrů (sací výška je výška čerpadla od vodní hladiny ve studni) a tlak od tří barů. I tento typ čerpadla lze zkombinovat s tlakovou nádrží.

Kalové čerpadlo

Je vhodné na vyprazdňování nádrží s užitkovou vodou, bažin, rybníčků nebo sklepů. Kalové čerpadlo je schopné odčerpávat nečistoty a fekálie až do 5 mm. Dají se ale pořídit i speciální čerpadla, která si poradí i s nečistotami o velikosti až 30 mm. Výtlačná výška bývá do 15 metrů a tlak 0,4 až 2 bary. Není ovšem určeno na zalévání. O výhodách kalového čerpadla jsme více psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Existující mimozemské civilizace cestující vesmírem? Speciální projekt se zaměří na hledání důkazů

Bydlení

Jak vytvoříte koupelnu podle Feng-shui? Hlavně optimalizací správné energie

Zavřít reklamu