Jak se zbavit šatních molů? Použijte osvědčené byliny a koření

Mol má rád tmavá a klidná místa
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
16. srpna 2018 09:06 / Shutterstock
  14   1
Nenápadný škůdce, který dokáže napáchat pořádnou paseku. Řeč je o šatním molu, který vám dokáže zlikvidovat ty nejlepší kousky oblečení. Jakmile jeho přítomnost zjistíte, dejte se s ním do boje.

Problém je v tom, že si molů ze začátku nemusíte ani všimnout. V temné šatně je kvůli jejich malé velikosti a nenápadnému vzhledu lehce přehlédnete. Útočiště hledají převážně ve zmíněných šatnách a ve skříních, kde se vyskytuje nevětrané a málo používané oblečení. Dávají přednost oděvu z přírodního materiálu, ať už to je vlna, bavlna nebo kožešiny. Jejich přítomnost si uvědomíte v okamžiku, kdy vytáhnete oblečení, ve kterém budou vyžrané kousky látky. 

Učinné bylinky

Pokud nechcete mít zničené všechny kousky oblečení, raději se pusťte do boje hned. Do skříní zavěste sáčky s aromatickými bylinkami, jako jsou levandule, skořice, hřebíček či rozmarýn. Nejenže vám krásně provoní oblečení, ale hlavně vypudí moly. Jejich vůni totiž nesnášejí. Stejně tak je odpudí i čerstvě mletý nebo rozdrcený pepř.

Zkusit můžete také směs melasy s octem. Ideálně jeden díl melasy a dva díly octa. Připravenou směs dejte do misky a postavte ji do skříně. Další možností je utopit škůdce v octě, víně nebo pivě. Mističky s obsahem nastražte do skříní a čekejte. Jak se zbavit potravinových molů jsme psali zde.

Do boje můžete vyrazit i za pomocí chemie. V obchodě se poohlédněte po lapačích s lepivým povrchem, které neobsahují insekticidy. Na speciální pásce jsou vůně, které lákají samečky molů, ti se přiblíží, přilepí a jejich hodování ve vaší šatní skříni pro ně končí. Za zkoušku stojí i gelové sáčky, které kromě molů hubí i roztoče. Jistota je však speciální sprej, který zahubí rovnou i larvy molů.

Prevence a zase prevence

Pokud se molů jednou zbavíte, nemáte navždy vyhráno. Velmi důležité je dodržování prevence. Občas skříně a šatnu celou vyprázdněte a pořádně vyčistěte. Oblečení větrejte na vzduchu a přendávejte na jiná místa. Do poliček neukládejte vlhké prádlo, ale jen suché. Jednou za čas také vyperte všechny kusy oblečení, které moc nenosíte.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu