Jak se zbavit šatních molů? Použijte osvědčené byliny a koření

Mol má rád tmavá a klidná místa
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
16. srpna 2018 09:06 / Shutterstock
  14   1
Nenápadný škůdce, který dokáže napáchat pořádnou paseku. Řeč je o šatním molu, který vám dokáže zlikvidovat ty nejlepší kousky oblečení. Jakmile jeho přítomnost zjistíte, dejte se s ním do boje.

Problém je v tom, že si molů ze začátku nemusíte ani všimnout. V temné šatně je kvůli jejich malé velikosti a nenápadnému vzhledu lehce přehlédnete. Útočiště hledají převážně ve zmíněných šatnách a ve skříních, kde se vyskytuje nevětrané a málo používané oblečení. Dávají přednost oděvu z přírodního materiálu, ať už to je vlna, bavlna nebo kožešiny. Jejich přítomnost si uvědomíte v okamžiku, kdy vytáhnete oblečení, ve kterém budou vyžrané kousky látky. 

Učinné bylinky

Pokud nechcete mít zničené všechny kousky oblečení, raději se pusťte do boje hned. Do skříní zavěste sáčky s aromatickými bylinkami, jako jsou levandule, skořice, hřebíček či rozmarýn. Nejenže vám krásně provoní oblečení, ale hlavně vypudí moly. Jejich vůni totiž nesnášejí. Stejně tak je odpudí i čerstvě mletý nebo rozdrcený pepř.

Zkusit můžete také směs melasy s octem. Ideálně jeden díl melasy a dva díly octa. Připravenou směs dejte do misky a postavte ji do skříně. Další možností je utopit škůdce v octě, víně nebo pivě. Mističky s obsahem nastražte do skříní a čekejte. Jak se zbavit potravinových molů jsme psali zde.

Do boje můžete vyrazit i za pomocí chemie. V obchodě se poohlédněte po lapačích s lepivým povrchem, které neobsahují insekticidy. Na speciální pásce jsou vůně, které lákají samečky molů, ti se přiblíží, přilepí a jejich hodování ve vaší šatní skříni pro ně končí. Za zkoušku stojí i gelové sáčky, které kromě molů hubí i roztoče. Jistota je však speciální sprej, který zahubí rovnou i larvy molů.

Prevence a zase prevence

Pokud se molů jednou zbavíte, nemáte navždy vyhráno. Velmi důležité je dodržování prevence. Občas skříně a šatnu celou vyprázdněte a pořádně vyčistěte. Oblečení větrejte na vzduchu a přendávejte na jiná místa. Do poliček neukládejte vlhké prádlo, ale jen suché. Jednou za čas také vyperte všechny kusy oblečení, které moc nenosíte.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Bydlení

Je čas zazimovat nadzemní bazény, aby vám vydržely do další sezony. Správný postup je důležitý

Zavřít reklamu