Večery se prodlužují, teplota klesá – různé druhy lokálního přitápění

 Dům 
05. října 2014 20:39 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Výrobků vhodných k přitápění je celá řada, při výběru bychom měli sledovat poměr spotřeby energie a výkonu nazeleno.cz
Často se mluví o teple domova, teplo ale nepřijde samo. Před zimou se včas vybavme přenosným topidlem na přitápění v koupelně, obýváku nebo v dětském pokoji. Nabídka je široká a ceny nečekaně výhodné. Je však třeba dávat pozor na spotřebu jednotlivých topidel, aby nám poté nešla hlava kolem z ročního vyúčtování elektřiny.

Na principu cirkulace teplého a studeného vzduchu funguje teplovzdušný ventilátor, který je ideální k bodovému ohřátí třeba prochladlých nohou. Pořídíme ho od 400 do 1500 korun, výši ceny ovlivňuje nejen výkon a vybavenost funkcemi, ale i design a značka. O něco dražší jsou konvektory, které obvykle stojí od 700 do 3000 korun. Můžeme je použít v půdních prostorách nebo menších místnostech jako klasický radiátor, dají se dokonce zavěsit i na stěnu. Když koupíme konvektor s ventilátorem, který přístroj prodraží o zhruba 200 korun, rozežene teplo po místnosti rychleji.

Ve zhruba stejných relacích se pohybují i ceny halogenových a infrazářičů. Jsou skladné, lehké, a tudíž i snadno přenosné. Jsou vhodné do místností, kde si potřebujeme přitopit na chvíli. Záření nejprve ohřívá předměty a lidi, teprve od nich se teplo odráží do okolí, takže se osvědčí i v hůře izolovaných místnostech. Mají však nevýhodu, zhruba po třech letech by se měly vyměnit trubice, protože začne klesat jejich svítivost. Otázkou je, zda se to vůbec vyplatí, protože výměna tří trubic a práce servisního technika přijde zhruba stejně draho jako nový přístroj.

Olejové radiátory, v nichž elektrický proud ohřívá olejovou náplň, jsou vhodnou náhradou klasického radiátoru. Sálavé teplo z nich vychází pomalu, takže hřejí ještě určitou dobu po vypnutí. Jsou bezúdržbové a mají i dlouhou životnost, řada z nich však také poměrně velkou spotřebu elektrické energie. Cena se odvíjí od počtu žeber, například jedenáctižebrový radiátor s výkonem až 2500 W přijde zhruba na 2000 korun.

Pokud chceme daný prostor dostatečně vytopit, musí mít přístroj odpovídající výkon. U přímotopů se běžně počítá 35 až 40 wattů na metr krychlový. Konečnou účinnost však výrazně ovlivňují i izolační schopnosti stavby. Pro regulaci výkonu by určitě neměl chybět termostat. A pokud na chatě či chalupě nemáme elektřinu, problém s vytápěním vyřeší plynová kamna na bombu. Dosahují většího výkonu než elektrické přímotopy a jsou k dostání za 3000 až 6000 korun.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky