Pletení je hit

 Ostatní 
05. října 2014 19:55 / redakce
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pletení je hit, vyrobte si nový přehoz nebo třeba potah na polštář, který bude v zimě příjemně hřát lekorka9.com
Současné trendy bytových doplňků přejí ručním pracím. Kdo rád šije, háčkuje, plete či vyšívá, má velkou výhodu, ale zkusit to mohou i úplní začátečníci. Pletený dekor totiž stále vede. Hodí se do každého interiéru, který příjemně zútulní a zateplí.

Pokud rádi obměňujeme interiér doplňky podle poslední módy, je nejvyšší čas zauvažovat o ručně pletených dekoracích. Což takhle vytvořit netradiční barevný přehoz na postel nebo pléd do křesla, do něhož se budeme moci v zimě příjemně zachumlat. Odvážnější se mohou pustit do stínítka na lampu, nebo dokonce do čalounění, na něž lze použít i velmi výrazné vzory. Úplně nejjednodušší variantou, již zvládne opravdu každý, je potah na polštář.

Pletený dekor by měl vždy připomínat teplý zimní svetr, to je základní pravidlo tvorby všech dekoračních prvků. Pokud umíme alespoň hladce-obrace, s trochou píle a tréninku zvládneme vbrzku i rybí cop, který stále zůstává základním zdobným motivem pletené módy. Po zvládnutí základní techniky „hladkého“ úpletu se můžeme pustit i do severských motivů, tedy tzv. norských vzorů, které jsou právě na ní založeny a střídají očka různých barev. Stačí jen dobře počítat očka podle předem nakreslené šablony. Druhá, právě nevyužívaná nit, se přetahuje zadem – přitom musíme dávat pozor, abychom ji příliš neutáhli, a tím nezdeformovali celý úplet.

Návrháři interiérů dokonce oprášili i kousky, jimiž před dlouhými desetiletími zdobily své domovy naše prababičky, které dokázaly uplést na velkých jehlicích dokonce i koberec z nastříhaných proužků starých látek. Tím vás rozhodně nechceme nabádat k přetváření zimníku v předložku před krb, je to jen takové malé upozornění, že materiálů, z nich lze plést, je neuvěřitelně široká paleta. Využít se dá dokonce i papír. Nejprve si ale musíme potřebnou "přízi" ukroutit z papíru, nastříhaného na proužky a navlhčeného.

U pletených dekorací je trochu náročnější údržba, záleží na použitém materiálu. Jestliže se pustíme do tvorby jemnějších kreací, například ze silnější příze, musíme je po vyprání vypnout, aby se během sušení jejich okraje nekroutily. Nejvhodnější je vypnout je do požadovaného tvaru špendlíky na rovnou podložku, pokrytou například poskládanou dekou - naše babička vždy vypínala ručně pletné a háčkované výrobky na koberci, pokrytém utěrkou nebo dekou. Vypnutí prospěje i výrobkům, vytvořeným z většiny pletacích přízí.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině