Čím se řeže sklo

Kvalitní řezačka je první krok k úspěšnému řezu do skla.
 Dílna 
05. října 2014 12:46 / Stanley
  0   0
Dřív se používaly jednoduché ruční diamantové řezáky, moderní doba ale přinesla i do řezání skla novou technologii. Ne že by ale něco změnilo na tom, že sklo je materiál svéhlavý a práce s ním vyžaduje kus zručnosti i cviku.

Sklo je tvrdé, zato křehké, to všichni víme. O čem už tušíme méně je to, že sklo sice vypadá dlouhé desítky let stejně, ve skutečnosti se ale jeho struktura proměňuje, a když je vystaveno povětrnostním vlivům, z jeho povrchu se vyplavují některé chemické látky - oxiduje. Staré sklo tak mnohdy vůbec řezat nejde – zapomeňte na to, že byste padesát let staré okenní tabulky nařezali a využili třeba v pařeništi. Neplačte tedy, když uvidíte, že při výměně oken se se starými tabulkami nezachází nijak opatrně - tohle sklo lze totiž rozumně použít jedině k úplné recyklaci.

Na ruční řezání skla se dnes používají kolečkové řezáky s kolečky z tvrdokovu. Ta jsou broušena v různých úhlech pro různou tloušťku skla, nejčastěji se jako hobby řezák používá kolečko s úhlem broušení 135° pro skla 2 až 6 mm.

Při práci s kolečkovým řezákem je dobré sklo v místě zamýšleného řezu potřít předem petrolejem. Ten se vlije do praskliny a umožní snazší otevření řezu – tedy konečné rozlomení dvou řezaných částí. Kvalitní řezáky se prodávají s dutou rukojetí naplněnou speciálním řezacím olejem, který automaticky smáčí kolečko při řezání.

Snad ještě obtížnější je do skla vrtat, ale protože dnes jsou v oblibě skleněné obkladačky, můžete se s potřebou do nich vyvrtat otvor pro zásuvku, nebo jen pro umístění hmoždinky na přišroubování držáku na sprchovou hadici setkat. Na vrtání či vyříznutí oblého tvaru do skla (i do keramických dlaždic) se používají speciální nástavce na vrtačku s diamantovým kolečkem různého průměru. Zpravidla je ale zejména větší oblý tvar nutno dobrousit, aby hrana byla čistá.

Složitější práci se sklem je tedy lepší svěřit sklenářům – ti na ni mají speciální profesionální nářadí a hlavně fortel. Hobby nářadí použijete, pokud si chcete třeba zasklít pár obrázků a koupíte si na to velkou tabuli skla, kterou si sami nařežete do potřebných velikostí.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Věda & Vesmír

Pravěký oceán nebylo místo ke koupání. Dno se hemžilo obřími dravými červy

Bydlení

Pokud máte možnost, pořiďte si domů infrasaunu. Její léčebné účinky mají opravdu velký vliv na naše...

Zavřít reklamu