Vypěstujte si vlastní zázvor a budete zdraví celou zimu
Původně pochází tato rostlina z Číny, kde je hojně využívána více než 3 000 let. Právě v čínských oblastech je dokonce hned po soli nejčastěji používanou potravinářskou surovinou. Vždy ale rostl také v tropických oblastech. K nám se dostal až během období Antiky.
Pro silnou imunitu
Zázvor je trvalka příbuzná s kurkumou či kardamonem. Chuť má palčivou a lehce citronovou. Používá se jak v kuchyni, tak i v léčitelství. Likviduje zárodky rýmy, nachlazení i chřipky. Léčí dokonce i některé žaludeční obtíže. Zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a zároveň také neutralizuje žaludeční kyseliny.
Díky tomu je také velmi často využíván jako lék při nevolnosti. Ať už se jedná o nevolnost cestovní nebo těhotenskou. Nastrouhaný zázvor působí i jako lék proti nadměrné plynatosti. Dokáže tělo rozehřát a dodat mu potřebnou energii. Protizánětlivé a analgetické účinky zázvoru pak mohou také pomáhat utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů, například u revmatické artritidy.
Kvalitní kořen
Sehnat v obchodech kvalitní zázvor není až takový problém. I když v některých případech – zvláště v některých obchodních řetězcích – můžete mít s jeho kvalitou problém. Vždy kupujte výhradně čerstvý kořen. Poznáte to podle toho, že má vyšší hmotnost a dužina je tužší. Vyzrálejší oddenky jsou i palčivější.
To se hodí zejména při strouhání. Pokud budete zázvor chtít krájet na kolečka nebo z něj dělat kandovanou dobrotu, pak bude lepší koupit méně vyzrálý kus. Doma zázvor vydrží minimálně týden. Tuto dobu můžete však správným skladováním i prodloužit. Pokud jej například obmotáte navlhčeným ubrouskem a vložíte do mikrotenového sáčku, může v lednici vydržet bez újmy třeba i několik týdnů.
Pěstujte jej doma
Jestli jste od přírody zahradníci, můžete se pustit i do pěstování zázvoru. I když s velkými úspěchy moc nepočítejte. V našem podnebném pásmu nemáme pro zázvor zrovna ideální podmínky. Ovšem máme pro vás lepší tip – pokud toužíte zázvor doma pěstovat, pak se vydejte do obchodu na „lov“ kvalitního oddenku. Takový by měl být čerstvý a neseschlý. Musí na něm být vidět pupeny.
Doma vezměte květináč a naplňte ho směsí substrátu a rašeliny. Nahoru pak položte kus oddenku s pupeny – směrem nahoru. Zasypte opět směsí substrátu a rašeliny tak, aby oddenek nebyl vidět. Květináč dejte ideálně na jižní stranu na okno – tedy tak, aby tam bylo teplo a slunečno. Oddenek by měl vyklíčit cca za 2 - 3 týdny. Pak už roste poměrně rychle. Půdu udržujte relativně vlhkou.
Po několika měsících ale začne zázvor schnout. To je ten správný čas oddenek vyjmout, část sklidit a zpracovat a část znovu zasadit. Tento proces můžete opakovat klidně i několik let. Na květy však nečekejte – ty vám v našem podnebí zcela určitě nevzejdou. Nejen zázvorový kořen, ale i stromy nebo keře můžete teď sázet.