Proč zvolit korkovou podlahu? Je velmi příjemná a jednoduše ji položíte i sami

Korková podlaha je příjemná při chůzi
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Dům 
08. října 2018 14:02 / Shutterstock
  6   1
Přemýšlíte o tom, jakou podlahovou krytinu doma zvolit? Možná vás osloví korek. Korková podlaha vypadá dobře a navíc je velmi příjemná při chůzi. Pokládku zvládnete i sami, poradíme vám, jak na to.

Pokud si pořídíte desky korkové podlahy s klik systémem, které se kladou plovoucím způsobem, zvládnete si podlahu položit i sami. Desky se nespojují s podkladem, takže na položení korkové podlahy nebudete potřebovat lepidlo. Po vnějším obvodu u stěn je potřeba nechat dilatační spáru, aby se v případě výkyvů teplot mohly desky vyrovnat.

Dejte si ale pozor, na jaký podklad korkovou podlahu hodláte položit. Staré podlahové koberce, kámen a dřevo jsou pro tuto podlahu naprosto nevhodné podklady.

Než se do pokládky pustíte, musíte mít perfektně připravený podklad. Ten musí být hlavně suchý a rovný. Pokud původní podlaha vykazuje nerovnosti větší než 3 mm na metr, je potřeba ji vyrovnat, např. tmelem.

Začněte parotěsnou fólií

V závislosti na podkladu položte parotěsnou fólii. Pásy položte s přesahem 10 cm a spoje parotěsně přelepte pomocí hliníkové těsnicí pásky. Na okrajích přeložte fólii cca 5 cm směrem nahoru.

Na vyrovnání drobných nerovností následně položte podložku pod podlahu, která je vhodná k vámi vybrané podlahové krytině a podkladu. Tyto podložky jsou k dispozici buď v roli nebo ve tvaru skládacích desek. Pokud použijete podložku s integrovanou parotěsnou fólií, tak obvodové okraje utěsněte pomocí těsnicí a distanční pásky.

Distanční pěna se po pokládce podlahy odstraní. Těsnicí a distanční páska se pokládá na dvou stranách místnosti, jednoduchá těsnicí páska po obvodu celé místnosti.

Nechte krytinu aklimatizovat

Podlahovou krytinu nechte alespoň 48 hodin před položením aklimatizovat v dané místnosti. Pro první řadu pokládky se na prknech rovnoměrně uříznou pera. U stěn s nepravidelným tvarem vyznačte tento průběh na první řadu prken. Provrtejte dřevěné prkénko a zasuňte tužku a obkreslete. Prkna poté uřízněte podél vyznačené čáry.

První prkno se položí stranou s perem směrem ke stěně. Těsnicí a distanční páskou se udělá dilatace cca 10 – 15 mm ke stěně. Další prkna budete přidávat do první řady vždy čelní stranou.

Poslední prkno v řadě se otočí o 180° a vyznačí se na něm požadovaná délka s příslušným odstupem od stěny. Při použití ruční pilky se řeže z horní strany. Pokud použijete elektrickou pilku, tak řežte ze spodní strany, tak zabráníte štěpení okrajů. Použijte k tomu vhodný pilový list.

Velké finále

Zasaďte poslední prkno první řady. Zbytek můžete použít jako začátek další řady, pokud tento zbytkový kus měří více než 30 cm a v první řadě se neodřízlo pero. Spoje by měly být přesazeny alespoň o 40 cm.

Pro poslední řadu je nyní nutné určit šířku prkna. Položte prkno na předposlední řadu v zákrytu a vyznačte požadovanou šířku pomocí dalších kusů. Také zde je nutné zohlednit dilatační spáru ke stěně. Nyní můžete prkna přidat. V případě potřeby použijte táhlo. Velmi oblíbená je také podlaha z PVC, o té jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Ochranu před nemocemi nepodceňujte na dovolené v exotice ani v Evropě

Věda & Vesmír

Vědci objevili na pobřeží Portugalska zcela novou formu znečištění. Nazvali ji plastová kůra

Bydlení

Sužuje vaši domácnost horko? Protisluneční fólie může být levným pomocníkem

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu