Migrénovník je nejenom dekorativní rostlina, ale také krásně voní a pomáhá s bolestmi hlavy

 Dům 
08. května 2021 18:12 / Šárka Sokolská
  30   0
📷
4 fotografie v galerii
Tato rostlina je nejenom dekorativní, ale také krásně voní Pixabay
Trpíte často na bolesti hlavy nebo dokonce migrény? Pak si doma začněte pěstovat rostlinu s opravdu výstižným názvem. Migrénovník.

Její latinský název je Iboza species neboli Tetradenia species, avšak lidově se mu říká migrénovník. Jde o rostlinu původem z Afriky, která je velmi dekorativní, krásně voní, ale především dokáže zatočit s bolestmi hlavy i migrénou. Migrénovník lze poměrně snadno pěstovat jako pokojovku.

Neobyčejně voňavá

Asi málokterá bylinka vás dokáže tolik potěšit záplavou květů jako migrénovník. Během léta pouští klasy růžových květů, které mají exotickou vůni. Někteří ji dokonce přirovnávají k vánoční. V aroma je totiž cítit směs máty, růží a kadidla. Listy mají tvar oblých laloků a stejně jako stonky jsou pokryty drobnými chloupky. Při promnutí listů  mezi prsty ucítíte výrazné aroma. A už v tuto chvíli vlastně přijímáte léčivé účinky migrénovníku.

Vhodné i pro začátečníka

Migrénovník si můžete pěstovat jako pokojovku, ale klidně i jako dekoraci na terase nebo zahradě (v takovém případě je potřeba ji ale pravidelně zazimovávat). Stejně tak ji lze použít jako přídavnou květinu do již osázených truhlíků. Migrénovník potřebuje po celý rok dostatek světla a vyhovuje mu, vzhledem k původu, spíše sušší půda než přemokření. Při venkovním pěstování dokáže vyrůst do výšky až třech metrů, a to během několika málo let. Za rok se totiž tato kráska dokáže vytáhnout o 80 cm. Proto je potřeba rostlinu pravidelně zaštipovat. Díky tomu podpoříte její bohaté rozvětvení. 

Léčí už jen vůně

V Africe používají migrénovník na celou řadu neduhů od chřipky přes malárii až po žaludeční nevolnosti, ale největších účinků zaznamenali lidé právě při bolestech hlavy a migréně. Jako první pomoc od potíží stačí rozemnout nebo rozdrtit pár listů a prakticky inhalovat jejich aroma. Čím déle budete vůni přijímat, tím silnější účinky můžete očekávat. Použít můžete také šťávu, která vám po nadrcení listů zůstane. Stačí si jí potřít spánky a oblast na zadní straně krku. Látky, které šťáva z listů obsahuje, působí navíc antibakteriálně a antifungicidně. Skvěle se také uplatní při výrobě léčivých mastí. Postup na její výrobu je prakticky stejný jako u konopné, o níž jsme psali zde. Z migrénovníku si můžete vyrobit také oblíbené potpourri a nechat jej tak přirozeně rozvonět a působit na váš organismus. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Karel Vágner otevřeně o úniku před smrtí, vztazích se Zagorovou, Pilarovou i svými dětmi

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Dům a zahrada

Strašidelné pokojovky zkrášlí byt nejen během Halloweenu. Ozdobí váš interiér po celý rok

Zavřít reklamu