Znáte stabilizované květiny? Nepotřebují žádnou péči a vydrží krásné i několik let

 Dům 
05. listopadu 2018 14:50 / Marie Popelková
  2
📷
4 fotografie v galerii
Stabilizované rostliny vypadají nádherně Internet
Pokud nemáte čas zalévat květiny nebo toužíte po živých rostlinách v tmavých místnostech bez oken, existuje řešení. Pořiďte si stabilizované květiny či stromky. Vydrží vám v perfektním stavu nejméně dva roky, a to bez jakékoliv péče.

Stabilizované rostliny mohou mít mnoho podob. K dostání jsou rozličné dekorace z růží, ale i obrazy z živého mechu, nejrůznější traviny, stromky i větší stromy. A pokud zatoužíte po bezúdržbové bonsaji, i tu je možné si pořídit. A i když se ceny mohou vyšplhat i na několik tisíc korun, krásná aranžmá z růží lze pořídit už za pár stovek.

Co je to stabilizace

Jde v podstatě o živé rostliny upravené speciálním roztokem s glycerinem. Díky tomuto procesu si rostliny zachovají přirozenou čerstvost i barvy po několik let. Jediné, co musíte oželet, je vůně - o tu stabilizované rostliny přicházejí.

I když to vypadá neuvěřitelně, stabilizované rostliny skutečně nevyžadují žádnou péči. Navíc není potřeba se bát - speciální tekutá směs, která z živých rostlin udělá bezúdržbové exempláře, je lidskému zdraví neškodná a splňuje ty nejpřísnější požadavky Evropské unie.

Celý proces stabilizace spočívá v tom, že čerstvě uříznuté rostliny jsou vloženy do zásobníků, které obsahují stabilizační roztok. Během 3 - 7 dní se rostlinná míza odpaří a je zcela nahrazena stabilizačním roztokem. Při tomto procesu může dojít i ke ztrátě barvy, která je pak nahrazována pomocí potravinářského barviva. Následně jsou rostliny omyty a uskladněny po několik dní v sušárně. Pak jsou už připraveny dělat radost lidem.

Využití zázračných rostlin

Stabilizované rostliny mají široké využití. Můžete si je pořídit prakticky kamkoliv. Nejen do tmavých kanceláří nebo třeba do koupelny bez oken. Oceníte je třeba i na chatě nebo chalupě, kam jezdíte jen jednou za čas. Jde o ideální volbu pro ty, kdo třeba často cestují, ale po návratu domů se chtějí těšit z pohledu na krásně vitální živé rostliny bez toho, aniž by museli žádat sousedy o pravidelné zalévání. A stabilizované rostliny přijdou vhod i všem, kdo se zrátka nemají čas o květiny starat.

Dlouholetá krása

Pokud dodržíte pár základních pravidel pěstování, vydrží vám stabilizované květiny klidně dva až pět let v perfektní kondici. A jestli si pořídíte strom, trávy nebo listy, můžete počítat s životností i pět až deset let.

Oproti běžným živým rostlinám ale nemusíte myslet na zalévání či dostatek světla. Navíc pravděpodobnost, že vám stabilizované rostliny napadne nějaký hmyz či plíseň, je naprosto minimální. Pokud máte doma i klasické živé rostliny, držte se těchto rad, aby přežily pár dní bez vaší přítomnosti.

Jak o stabilizované rostliny pečovat

I když je péče o stabilizované rostliny naprosto minimální, několik málo pravidel je v zájmu zachování co nejčerstvějšího vzhledu přeci jen nutné dodržet.

  • Stabilizované rostliny nesmějí přijít do kontaktu s vodou, tzn. nezalévat.
  • Nesmíte květiny skladovat nebo umisťovat ve vlhkém prostředí.
  • Stabilizovaným rostlinám nedělá dobře přímé sluneční záření. Nedávejte je ani do blízkosti žárovek či jiných zdrojů vysoké teploty. Pokud toto pravidlo nedodržíte, může vaše rostlina přijít o svou sytou barvu.
  • Rostliny nedávejte ani na lakem či olejem upravené plochy.
  • Stabilizovaným rostlinám naopak nejlépe svědčí místnosti vytápěné na 15 - 30 stupňů Celsia, optimální vlhkost je pak 65 %.
  • Pokud potřebujete rostliny zbavit prachu či jiných nečistot, tak použijte vlhký (ne mokrý) hadřík a nebo fén nastavený na nízkou teplotu.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte