Nordic running - Běh s holemi

Nordic running, běh s holemi, nevznikl na severu Evropy, je dílem dvou českých nadšenců.
 Ostatní 
24. března 2015 20:59 / Wikimedia Commons/Annelis
  0   0
Že se s holemi chodí, to je známá věc, o nordic walkingu jste určitě slyšeli. Ale běh?

Nordic running, jak se běhu s holemi říká, je skvělá věc. Tento sport je dílem dvou našich nadšenců - Milana Kůtka a Aleše Tvrzníka. Spojili běh, běžecké lyžování a nordic walking. Běhat můžete téměř všude, třeba na louce, v parku nebo na lesní cestě. Podle jeho autorů je skvělý nejen pro dobrou fyzičku, ale třeba i na hubnutí.


Drncání do kroku

Hole usnadní život a zlepší kondici. Posilujete s nimi nejen nohy, ale v porovnání s klasickým během víc i horní část těla. A protože hole nohám odlehčí, dá se tak běhat třeba běhat i s bolavou achilovkou. Ubírají i zátěž kloubům, hodí se proto třeba i lidem s nadváhou, kterým se běh v počátcích hubnutí právě kvůli přetěžování kyčlí, kolen a kotníků příliš nedoporučuje. Velkou výhodou holí je i jejich bezpečnost. Díky nim můžete běhat třeba i za mokra, v blátě nebo po zmrazcích.

Nejsou hole jako hole

K běhu s holemi nepotřebujete žádnou náročnou výbavu, jen dobré bory, stejně jako pro obyčejný běh, a runningové hole, které jsou kombinací holí běžkařských a nordicwalkingových. Hole by měly být zhruba o deset centimentrů kratší než běžkařské hole "na klasiku". "Nordic running není pobíhání s hůlkami na nordic walking. Hole jsou výrazně delší, sahají těsně pod rameno, jsou ale o něco kratší než běžkařské hole, aby zbytečně nepřekážely. Rozdíl je i v provedení. Walkingové jsou zpravidla skládací, což u běhání nedělá dobrotu. Je tu větší silový ráz než při chůzi, takže mají blíže k těm běžkařským, jsou jednodílné. Neboli dole u hrotu vypadají jako na nordic walking a dál nahoru jako na běžecké lyžování," vysvětlil Milan Kůtek. Hole seženete za cenu zdruba od sedmi set do třinácti set korun.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu