Nordic running - Běh s holemi

 Ostatní 
24. března 2015 20:59 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nordic running, běh s holemi, nevznikl na severu Evropy, je dílem dvou českých nadšenců. Wikimedia Commons/Annelis
Že se s holemi chodí, to je známá věc, o nordic walkingu jste určitě slyšeli. Ale běh?

Nordic running, jak se běhu s holemi říká, je skvělá věc. Tento sport je dílem dvou našich nadšenců - Milana Kůtka a Aleše Tvrzníka. Spojili běh, běžecké lyžování a nordic walking. Běhat můžete téměř všude, třeba na louce, v parku nebo na lesní cestě. Podle jeho autorů je skvělý nejen pro dobrou fyzičku, ale třeba i na hubnutí.


Drncání do kroku

Hole usnadní život a zlepší kondici. Posilujete s nimi nejen nohy, ale v porovnání s klasickým během víc i horní část těla. A protože hole nohám odlehčí, dá se tak běhat třeba běhat i s bolavou achilovkou. Ubírají i zátěž kloubům, hodí se proto třeba i lidem s nadváhou, kterým se běh v počátcích hubnutí právě kvůli přetěžování kyčlí, kolen a kotníků příliš nedoporučuje. Velkou výhodou holí je i jejich bezpečnost. Díky nim můžete běhat třeba i za mokra, v blátě nebo po zmrazcích.

Nejsou hole jako hole

K běhu s holemi nepotřebujete žádnou náročnou výbavu, jen dobré bory, stejně jako pro obyčejný běh, a runningové hole, které jsou kombinací holí běžkařských a nordicwalkingových. Hole by měly být zhruba o deset centimentrů kratší než běžkařské hole "na klasiku". "Nordic running není pobíhání s hůlkami na nordic walking. Hole jsou výrazně delší, sahají těsně pod rameno, jsou ale o něco kratší než běžkařské hole, aby zbytečně nepřekážely. Rozdíl je i v provedení. Walkingové jsou zpravidla skládací, což u běhání nedělá dobrotu. Je tu větší silový ráz než při chůzi, takže mají blíže k těm běžkařským, jsou jednodílné. Neboli dole u hrotu vypadají jako na nordic walking a dál nahoru jako na běžecké lyžování," vysvětlil Milan Kůtek. Hole seženete za cenu zdruba od sedmi set do třinácti set korun.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Aniston ukázala perfektní postavu v bikinách a prozradila, že drží dietu 16/8

Styl

Tasemnice liščí představuje pro člověka reálná rizika. Hlavně pro lidi, kteří konzumují neošetřené...

Tech

Tahle kosmická loď poletí zkoumat Jupiterův měsíc Europa. Na palubě ponese řadu nových technologií