Opravy a údržba zahradního nářadí

 Dílna 
17. března 2015 18:53 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Po zimě je potřeba pustit se do oprav a údržby nářadí Wikimedia Commons/Spitfire
Jaro už ťuká na dveře, takže je čas na to, abyste dalit do pořádku nářadí. Přinejmenším nože a nůžky volají po nabroušení.

S tupým nářadím uděláte polovinu práce a ještě se přitom pořádně zapotíte, o dlaních plných puchýřů ani nemluvě. Ostří rýčů a motyk přiostřete pilníkem nebo na brusce. Nemáte-li žádné zkušenosti, měli byste vědět, že práci s bruskou je třeba se nejprve naučit.

Jak správně brousit?

Pracujte jen s dobře upevněnou stolní bruskou, protože pouze stabilní upevnění kotouče zaručí dodržení vhodného úhlu.

K broušení použijte brusný kotouč pouze s optimálním zrněním. Příliš hrubý kotouč dokáže ostří zkazit, jemný prodlužuje dobu broušení, a tím dochází k nežádoucímu ohřevu ostří.

Také síla a přítlak mají vliv na vznik takzvané jehly, která po broušení vzniká. Odstraňte ji obtáhnutím nejprve na hrubším a pak na jemnějším kameni.

Nejste-li si jisti tím, že nářadí zvládnete správně nabrousit vlastními silami, svěřte je raději odborníkům. Motyku nabrousí každý zručný zámečník a o nože a nůžky se postarají v nožířství či prodejně značkového zahradního nářadí v rámci pozáručního servisu.

Rovný střih

Když přestává být řez zahradnických nůžek hladký a nůžky nedostřihují, je nutné čepele nabrousit. Nejprve uvolněte spojovací šroub, odstraňte korozi a zbytky rostlin.

U dvoubřitých nůžek se vybrušuje pouze rovnou stranu čepelí. Při oboustranném nabroušení se pak čepele „zakousnou“ a nůžky jsou nefunkční. (Závadu odstraníte pouze novým správným zbroušením). Po skončení práce naolejujte ostrou hranu kvůli ochraně před korozí - stejně tak jako šroub a pružiny. Pro snazší údržbu doporučujeme nůžky po každém ukončení práce přebrousit.

Čistý a hladký řez

Nabroušené štěpařské nože jsou potřeba stále: tu k začištění řezu, tu na očkování růží nebo při řízkování.

Nože bruste na jemnozrnném plochém brousku, navlhčeném vodou nebo olejem. Na brousek přiložte čepel nože z té strany, kde je zářez pro otevírání nože. Pak spirálovitými pohyby při nepatrném zvednutí tupé hrany bruste ostří.

Vybroušená strana nože musí být úplně rovná. Nůž dobruste z obou stran rovnými tahy, tam i zpět, bez tlaku proti ostří. Kvalitní ostří „dotáhněte“ obtažením na koženém řemenu.

Nářadí bez násady jako by nebylo

Rukojeti a topůrka se po nějakém čase opotřebují, zlámou nebo začnou pouštět třísky. Dřevěné násady můžete nahradit rukojeťmi koupenými v železářstvích, v některých případech je lze nahradit plastovými.

Starý brousek nevyhazujte

Jednoduchý způsob, jak zachránit přeražený brousek, je vložit zbytek brousku do gumové rukojeti, kterou získáte z předních řídítek starého jízdního kola nebo motocyklu. Šikovný kutil si může vyrobit rukojeť sám, když mezi dva kousky tvrdého dřeva zbytek brousku přilepí epoxidovým lepidlem.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky