Výměna pneu svépomocí

Přezout auto doma můžete, ale pozor na drobnosti.
 Dílna 
22. března 2015 18:25 / Wikimedia Commons/Fredrik Alpstedt
  0   0
Pokud teploty stoupají nad sedm stupňů Celsia, je ideální objednat se do pneuservisu nebo prohodit zimní a letní pneumatiky svépomocí.

Zimní pneumatiky jsou v Česku povinné od 1. listopadu do 31. března. Podle zákona je povinnost zimního obutí v případě, že je na silnici sníh nebo led, případně pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici během jízdy může vyskytovat “souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza”.


1. Zaparkujte auto na rovném povrchu. Rovný povrch je důležitý, aby se vám auto po vyzvednutí heverem nesesmeklo a nezranilo vás. Při zaparkování zatáhněte ruční brzdu a zařaďte první rychlostní stupeň nebo zpátečku. Tím zabráníte nechtěnému pohybu vozidla.

2. Hever zasuňte pod přední podběh vozu. Místo, které je určeno pro instalaci heveru, je na podběhu vozidla označeno. Na jiné místo hever neinstalujte. Místo, které je výrobcem vozidla označeno, je pro tyto účely zesíleno a nedojde tak k poškození vozidla.

3. Do oka zvedacího šroubu heveru vsuňte kliku heveru. Klikou otáčejte ve směru hodinových ručiček, tím auto zvednete. Auto zvedněte do výšky, aby stávající pneumatika nevisela ve vzduchu, ale jen lehce ležela na zemi.

4. Pamatujte, že jsou některé pneumatiky směrové a dbejte na správný směr otáčení. Značí se anglickým nápisem ROTATION a šipkou. Šipka musí směřovat po směru jízdy.

5. Vedou se diskuse, zda šrouby nemazat či mazat. Zkušenost, velí lehce namazat - třeba stříknout konce šroubů sprejem WD40, aby se vám za půl roku dobře povolovaly. Následně na autě utahujte vždy křížem. Dokud je auto na heveru, utáhněte šrouby tak, aby se kolo neviklalo. Spusťte auto na zem a šrouby dotáhněte, ale nervěte je zbytečně silou, ať s nimi na konci sezóny hnete.

6. Tlak v pneumatikách klesne za půl roku klidně i o třetinu. Proto je dobré kola před uložením "ke spánku" lehce přefouknout. Teď pravděpodobně k pumpě dojedete (když nemáte doma kompresor), ale počítejte s tím, že jsou kola o trošku měkčí, takže se zhorší jízdní vlasnosti auta. Dofoukněte kola na požadovaný tlak a nepřefukujte nad doporučení výrobce.

7. Protože doma pravděpodobně nemáte profesionální vyvažovačku, jděte auto projet a poslouchejte divné zvuky a sledujte vibrace. I jemné otřesy (hlavně v řízení) znamenají špatné vyvážení ráfku. S tím si sami asi neporadíte a budete muset do pneuservisu. Když už ne před každým přezutím, tak aspoň jednou za dva roky byste si měli nechat kola převážit.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Věda & Vesmír

Existují důkazy, že na Marsu jsou aktivní sopky, což zvyšuje šanci na jeho nedávnou obyvatelnost

Bydlení

Koberce jsou stále trendy. Je ale nutné zvolit správnou zátěž a hustotu vlasu

Zavřít reklamu