Oprava kapajícího kohoutku

 Dílna 
15. března 2015 18:55 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kapající kohoutek je velmi drahá záležitost. Slabě kapající kohoutek způsobí ztrátu 24 litrů vody/den. Silně kapající kohoutek dokonce až 54 litrů vody/den. Wikimedia Commons/Angelsharum
Kapající kohoutek jednak jde příšerně na nervy a jednak nás stojí peníze. Někdo vypočítal, že už deset kapek za minutu udělá za rok několik stokorun, při větší rychlosti i tisíce. A to ještě není všem škodám konec – kapající voda po čase vytvoří na umyvadle nebo dřezu ošklivé skvrny, které se obtížně čistí.

Pracovní postup:

1. Než začnete s opravou, opatříte si kompletní sadu těsnění, při jedné operaci můžete vyměnit všechna těsnění, současně eliminujete možnost, že doma nebudete mít při opravě potřebný rozměr.

2. Zavřete přívod vody a do umyvadla nebo dřezu vložíte zátku, aby žádná drobná součástka z rozebraného kohoutku nemohla náhodně zapadnout do sifonu. Připravíte si krabičku nebo misku, do které budete demontované drobnější součástky ukládat, aby se nikam nezakutálely. Vlastně lepší budou nádobky dvě – pro ukládání součástek z každého kohoutku zvlášť.

3. Sundejte okrasnou krytku kohoutku, vyšroubujte šroubek zajišťující kohoutek a sejměte jej. V případě že kohoutek nejde z vodovodní baterie sundat, pokuste se jím mírně zakývat ze strany na stranu. V případě že nepomůže kývání kohoutkem, nasaďte na kohoutek malý stahovák. Zaklesněte ramena stahováku za kohoutek a pomalu jej stáhněte z ventilu.

4. Vyšroubujte ventilovou vložku z vodovodní baterie.

5. V případě že kape voda z ramínka vodovodní baterie pokud je ventil uzavřen, je z největší pravděpodobností nutno vyměnit těsnění na spodku ventilové vložky. Vyšroubujte jistící šroubek těsnění a vyměňte gumové těsnění ventilové vložky za nové stejných rozměrů. Jestli výměna nepomůže a baterie stále kape, nebo jestli se těsnění opotřebuje za velmi krátkou dobu, vyměňte sedlo vodovodní baterie. Za nové.

6. V případě že voda prosakuje mezi kohoutkem a vodovodní baterií, vyměňte o-kroužek na ventilové vložce. Malým šroubovákem sundejte starý o-kroužek z ventilové vložky. Namažte nový o-kroužek silikonovou vazelinou a nasaďte na vložku.

7. V případě že je sedlo pro ventilovou vložku příliš poškozené, vyšroubujte jej klíčem k tomu určeným a namontujte nové identických rozměrů. V případě že sedlo nejde vyšroubovat, pokuste se jej vyrovnat speciální frézou na sedla vodovodních baterií. Při frézování pracujte s frézou ve stabilní kolmé poloze vůči vodovodní baterii, v opačném případě můžete způsobit více škody než užitku. Sedlo by po skončení frézování mělo být hladké a rovné.

8. Namontujte ventilovou vložku a kohoutek zpět na vodovodní baterii a otevřete hlavní uzávěr vody.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky