خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Oprava kapajícího kohoutku

Kapající kohoutek je velmi drahá záležitost. Slabě kapající kohoutek způsobí ztrátu 24 litrů vody/den. Silně kapající kohoutek dokonce až 54 litrů vody/den.
 Dílna 
15. března 2015 18:55 / Wikimedia Commons/Angelsharum
  0   0
Kapající kohoutek jednak jde příšerně na nervy a jednak nás stojí peníze. Někdo vypočítal, že už deset kapek za minutu udělá za rok několik stokorun, při větší rychlosti i tisíce. A to ještě není všem škodám konec – kapající voda po čase vytvoří na umyvadle nebo dřezu ošklivé skvrny, které se obtížně čistí.

Pracovní postup:

1. Než začnete s opravou, opatříte si kompletní sadu těsnění, při jedné operaci můžete vyměnit všechna těsnění, současně eliminujete možnost, že doma nebudete mít při opravě potřebný rozměr.

2. Zavřete přívod vody a do umyvadla nebo dřezu vložíte zátku, aby žádná drobná součástka z rozebraného kohoutku nemohla náhodně zapadnout do sifonu. Připravíte si krabičku nebo misku, do které budete demontované drobnější součástky ukládat, aby se nikam nezakutálely. Vlastně lepší budou nádobky dvě – pro ukládání součástek z každého kohoutku zvlášť.

3. Sundejte okrasnou krytku kohoutku, vyšroubujte šroubek zajišťující kohoutek a sejměte jej. V případě že kohoutek nejde z vodovodní baterie sundat, pokuste se jím mírně zakývat ze strany na stranu. V případě že nepomůže kývání kohoutkem, nasaďte na kohoutek malý stahovák. Zaklesněte ramena stahováku za kohoutek a pomalu jej stáhněte z ventilu.

4. Vyšroubujte ventilovou vložku z vodovodní baterie.

5. V případě že kape voda z ramínka vodovodní baterie pokud je ventil uzavřen, je z největší pravděpodobností nutno vyměnit těsnění na spodku ventilové vložky. Vyšroubujte jistící šroubek těsnění a vyměňte gumové těsnění ventilové vložky za nové stejných rozměrů. Jestli výměna nepomůže a baterie stále kape, nebo jestli se těsnění opotřebuje za velmi krátkou dobu, vyměňte sedlo vodovodní baterie. Za nové.

6. V případě že voda prosakuje mezi kohoutkem a vodovodní baterií, vyměňte o-kroužek na ventilové vložce. Malým šroubovákem sundejte starý o-kroužek z ventilové vložky. Namažte nový o-kroužek silikonovou vazelinou a nasaďte na vložku.

7. V případě že je sedlo pro ventilovou vložku příliš poškozené, vyšroubujte jej klíčem k tomu určeným a namontujte nové identických rozměrů. V případě že sedlo nejde vyšroubovat, pokuste se jej vyrovnat speciální frézou na sedla vodovodních baterií. Při frézování pracujte s frézou ve stabilní kolmé poloze vůči vodovodní baterii, v opačném případě můžete způsobit více škody než užitku. Sedlo by po skončení frézování mělo být hladké a rovné.

8. Namontujte ventilovou vložku a kohoutek zpět na vodovodní baterii a otevřete hlavní uzávěr vody.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Modrá laguna na Islandu. Přírodní zázrak nebo jen chytrá past na turisty?

Věda & Vesmír

Úžasný jev na noční obloze. Jak vzniká a kdy ho můžeme pozorovat?

Bydlení

Kuchyňská linka na míru. Na co si dát největší pozor?