Odvykání kouření

 Ostatní 
27. března 2015 17:50 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Když přestanete kouřit, obnovíte si normální životní rytmus a osvěžující spánek. Wikimedia Commons
Chcete konečně vyhrát nad cigaretami? Na celou akci se pečlivě připravte. Nezačínejte ve chvíli, kdy se vám zrovna hroutí manželství nebo vás propustili z práce.

Ideální je začít v době, kdy jste ve stabilní životní situaci. Přinášíme vám 10 tipů, jak přestat s kouřením:

1. Náhražka za cigaretu. Najděte si za tabák rozumnou náhradu. Chuť po cigaretě je především v prvních dnech tak silná, že ji málokdo dokáže zahnat jen vůlí. Náhrada by neměla být příliš kalorická, abyste nezačali okamžitě tloustnout. Ideální je obklopit se zeleninou a ovocem. Můžete ale využít i žvýkačky nebo takzvané skořicové tyčinky. Vhodné je také zaměstnat ruce.

2. Pijte hodně vody a výrazně ředěných džusů.

3. Znechuťte si kouření. Představujte si kouření jako něco velmi nechutného. Podívejte se na obrázky a videa, která ukazují černé plíce a rakovinové nádory způsobené kouřením. Podívejte se například na video znázorňující rozdíl mezi plícemi kuřáka a nekuřáka.

4. Za každý den, který nekouříte, se vhodným způsobem odměňte (ne kalorickými jídly, např. si kupte malý dárek - něco na sebe, drobnou elektroniku, apod.).

5. Stres zažeňte endorfinem. Především se snažte vyhýbat situacím, kdy jste pod velkým tlakem. Velkým pomocníkem vám bude zvýšená tělesná aktivita, která skvěle potírá příznaky stresu. Tělo totiž vylučuje látku endorfin. Ten je známý jako hormon štěstí, protože se uvolňuje do mozku a způsobuje dobrou náladu. Fyzická aktivita je vhodná i proto, že povzbuzuje činnost srdce a plic, právě těch orgánů, na kterých se blahodárně projevuje i to, že přestanete kouřit. Nezanedbatelným aspektem je psychologická stránka.

6. Zakázané požitky. Vyvarujte se pití alkoholu a kávy, zvyšují touhu po nikotinu. Nenavštěvujte kuřácké prostředí a místa, která máte s kouřením spojená.

7. Přestaňte. V den, kdy se rozhodnete přestat kouřit, vyplňte svůj volný čas pokud možno co nejvíce. Jděte do kina, na procházku, cvičte, sejděte se s přáteli nekuřáky. Promyslete si situace, při kterých obvykle kouříte, a naplánujte si, jak je zvládnete bez kouření. Zničte všechny své cigarety, odstraňte popelníky a zapalovače. Nebudete je již potřebovat.

8. Užívejte si voňavého prostředí. Zbavte se popelníků a všeho, co s kouřením souvisí. Doma vyperte závěsy a záclony, nechte si vyčistit koberce a vydrhněte nábytek. Nechte si vyčistit auto, popelník vymyjte a dejte do něj žvýkačky nebo květiny.

9. Pokud se vám nedaří odvykat samostatně a bez pomoci (3% šance na úspěch), využijte léky při odvykání kouření (Champix s vareniklinem, Zyban s bupropionem), nikovinovou náhradu (náplast, žvýkačka, pastilka či elektronická cigareta). Nebojte se využít centra nebo lékaře vyškoleného pro léčbu závislosti na nikotinu, tabáku (vaše šance úspěchu při nekouření s pomocí lékaře či centra stoupne až na 40%).

10. Protikuřácké kartičky. Pořiďte si balíček kartiček a na každou z nich napište důvod, proč přestat kouřit. Noste je při sobě a prohlížejte si je, když budete mít chuť si zakouřit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině