Poslušnosti psa nejlépe naučíte doma. Zapojte do výcviku i vysavač

Učit psa povely zvládnete i doma
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
30. března 2019 13:31 / Depositphotos
  4   1
Každý pejskař si přeje, aby ho jeho čtyřnohý miláček poslouchal nejlépe na slovo. Pokud se domníváte, že základní povely naučíte svého psa nejlépe někde na cvičáku, jste na omylu. S výcvikem je ideální začít doma.

Naučit psa základní povely vyžaduje trpělivost a čas. Podle odborníků se nejlepších výsledků dočkáte tehdy, když budete psa poslušnosti učit doma. Je to totiž pro pejska známé prostředí, které zná a kde jej nic nerozptyluje. Navíc doma dokážete vašeho chlupáče naučit i věci, které byste ho v parku nebo na cvičáku naučili jen velmi těžko.

Cvičák stojí čas a peníze

Pokud se rozhodnete chodit se svým pejskem kvůli výuce základních povelů na cvičák, nikdo vám v tom bránit nebude. Počíteje ale s tím, že vás to bude stát peníze a čas. Ne každý si tento luxus může dovolit a hlavně zkušení pejskaři jsou přesvědčeni, že na cvičáku psa povelům nenaučíte lépe než doma. Domácí prostředí je prý lepší hlavně v případě, že váš pes s povely teprve začíná. Trénovat se ale dá doma i se staršími a vycvičenými pejsky. Díky tomu, že se doma cítí v bezpečí a nic je zde nerozptyluje, vám budou při výuce věnovat podstatně větší pozornost.

Sedni, lehni, k noze

Každý majitel psa se snaží svého čtyřnohého kamaráda naučit sednout, lehnout či na povel přijít k vám. Jakmile vyslovíte povel ke mně, pohlídejte si, že ho pes opravdu splní a přiběhne. Můžete ho lákat na pamlsky nebo oblíbené hračky. Případně použijte výcvikové vodítko, abyste přitáhli psa k sobě, když poslechnout nechce. Pochvalami a odměnami rozhodně nešetřete.

Výcvikové vodítko je skvělou pomůckou zejména pro trénink povelů ke mně a k noze. Máte s ním jistotu, že pejsek nakonec vždy bude muset přijít a příkaz uposlechnout, ale zároveň vás nijak neomezuje v nácviku jednotlivých povelů.

Chůze na vodítku

I na chůzi u nohy si pes nejlépe zvykne doma. Bez tahání a snahy očichat každý patník nebo psa, co jde okolo. Chce to ale trpělivost. Trénujte doma denně aspoň dva týdny a teprve pak vezměte svého čtyřnohého parťáka ven.

Nejprve choďte jen rovně tam a zpět. Později přidejte odbočky a otáčení. Až pejsek zvládne i zastavit, je připravený jít ven. Nesmíte nic uspíšit, jinak budete začínat zase od začátku.

Při tréninku je naprosto zásadní, abyste psovi nikdy neustupovali. Když už dáte povel k noze, pes musí chápat, že to znamená, že má jít u vaší pravé nebo levé nohy (žádné střídání). Nesmí tahat, předbíhat, ani se courat. Když zastavíte vy, zastaví i on. Díky poctivému výcviku doma si pak na procházce venku odpočine nejen váš pes, ale i vy.

Chůze do schodů

Schody bývají nejčastější slabinou psů. Potřebují si totiž osvojit rytmus chůze, aby bez problémů zvládli nastoupit i do vlaku nebo sejít eskalátory.

Dejte psovi postroj, chyťte jej za něj mezi lopatkami a projděte se s ním po pokoji. Tak získá důvěru, že ho nepustíte a na schodech se nebude bát. Respektujte jeho tempo a do ničeho jej nenuťte. Když to nepůjde dnes, zkuste to zase zítra.

Pokud se pejsek bojí, neutěšujte ho. Zkuste mu dodat sebevědomí a pocit bezpečí tím, že neznervózníte a budete dělat, že se nic neděje.

Zapojte do tréninku vysavač či mixér

Pejska je dobré také naučit, aby se nelekal nečekaných zvuků a dokázal tak například na vás v klidu počkat před obchodním centrem, kde jezdí jeden nákupní vozík za druhým. I toto lze pejska naučit v domácím prostředí. Skvěle vám k tomu pomohou vaše domácí spotřebiče.

Na začátku výuky můžete začít třeba pouštěním sprchy v koupelně. Když už tento zvuk s pejskem nehne, můžete začít třeba bouchat o sebe pokličkami. Nakonec můžete psovi pustit i vysavač nebo mixér.

Odnaučit psa lekání je důležité, hlavně pokud s ním chcete chodit na procházky bez vodítka. Musíte se totiž spolehnout, že se nevyděsí a nerozběhne se pryč. A opět mějte při tréninku na paměti, že je třeba pejska za zvládnutí úkolu chválit. Pořádně se s pejskem pomazlete a dopřejte mu pár speciálních výcvikových pamlsků, po kterých váš mazlíček určitě nepřibere. Mají totiž méně kalorií než ty běžné. O tom, jak odnaučit pejska štěkat, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Inspirace na víkend. Zatoulejte se na jedno z nejzajímavějších míst v České republice

Věda & Vesmír

Díky změně klimatu přijdeme o dobrou kávu

Bydlení

Jak zatočit s rybinou. Použijte sodu, citron nebo čajovou sedlinu

Zavřít reklamu