Jak naučit papouška mluvit? Máme pro vás desatero!

 Mazlíčci 
06. května 2015 18:50 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
U starších jedinců také není vyloučena schopnost naučit se mluvit, začátky však vyžadují více mnohem trpělivosti a může to déle trvat.  Wikimedia Commons/jacobusmulder
S papoušky je to jako s lidmi. Jak je naučit mluvit? Někteří talent mají, jiní ne. Ale pozor! Ti zvlášť učenliví od vás pochytí opravdu všechno, takže před nimi při učení nemluvte sprostě ani nepomlouvejte tchýni. Mohli byste se dočkat nepříjemného překvapení ve chvíli, kdy je to nejméně vhodné…

Kteří papoušci jsou nejučenlivější?

Obecně platí, že mluvit se naučí papoušci s masitým jazykem. Na rozdíl od lidí nemají hlasivky a právě s pomocí jazyka dokonale imitují zvuky, které slyší. Zkušení chovatelé také tvrdí, že čím větší pták, tím více slov i celých vět se naučí. Velmi hovorní jsou například kakadu, žakové, amazoňani, alexandři, loriové, senegalci, pyrury, nebo papoušci ara.

Desatero, jak papouška naučit mluvit:

1) Základem je trpělivost. Nepočítejte s tím, že papoušek začne mluvit po několika dnech! Někteří se své první slovo naučí až po roce i déle. O to jsou potom upovídanější.

2) Vyučujte nejlépe pozdě odpoledne nebo večer. Papoušek při tom potřebuje klid, neměla by tedy v místnosti hrát televize ani rádio.

3) Vyberte si první slovo, které chcete svého miláčka naučit. Papouškům se nejlépe vyslovuje takové, které obsahují samohlásky e, i, u. Mělo by být jednoduché a zvučné.

4) Toto slovo neustále opakujte klidným, vlídným hlasem.

5) Vyslovujte ho pořád dokola a to pečlivě a zřetelně.

6) Papoušek vás začne napodobovat a pokoušet se slovo říct. Až ho poprvé zopakuje správně, nezapomeňte ho pochválit a dát mu odměnu! O to víc se bude snažit.

7) Učení dalších slov už je snadnější. Papoušek jen musí vnímat vaši radost z pokroků, kterých dosahuje.

8) Papoušci si umí dát do souvislostí slova se situacemi. Můžete je tedy naučit přivítat návštěvu, pokárat dítě, poděkovat za pamlsek nebo popřát dobrou noc.

9) Počítejte s tím, že váš spolubydlící umí dokonale imitovat i další zvuky. Proto se nenechte zaskočit, když se vám v bytě nečekaně rozezní třeba siréna!

10) Pamatujte, že jste to vy, kdo nahrazuje vašemu papouškovi hejno parťáků. Aby nestrádal, musí mít pocit, je členem rodiny. Odmění se vám za to tím, že i on se vás bude snažit bavit.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet