Kloubní výživa je důležitá!

 Mazlíčci 
26. dubna 2015 23:30 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Výživa kloubů u určitých plemen psů je pro zdravý vývoj psa rozhodující. Vlastní zdroj
Kloubní problémy psů jsou snad nejčastějším důvodem návštěvy veterináře. Mezi nejčastější choroby patří rozhodně artritida, artróza nebo zánět kloubů.

Těmto problémům by rád každý předcházel, proto je dobré vybrat pro svého psa tu správnou kloubní výživu, aby zbytečně netrpěl bolestmi kloubů apod. Bolest, kterou pes prožívá s nemocí ho omezuje dost na pohybu, jelikož se jedná o poruchu pohybového aparátu a tím mu také může zkrátit jeho aktivní život. U štěňat a rychle rostoucích jedinců velkých plemen se určitě vyplatí prevence. Je vhodné psovi podávat tzv. chondroprotektiva. Ty můžete najít v kloubních výživách pro psy. Mezi nejpoužívanější chondroprotektiva se řadí glukosamin sulfát, MSM, kolagen, chondroitin sulfát nebo kyselina hyaluronová. Zmíněné látky při dostatečném užívání mohou kladně působit v postižených kloubech a snižovat riziko rozšiřování nemoci. Dále pak zlepšují pružnost kloubní chrupavky a působí protizánětlivě na celý kloub.

Tato kloubní výživa pro psy má více forem. Existuje tekutá, který rychle doplňuje výživu do chybějích míst v kloubech, snadno se podává, psům také chutná a má lehké dávkování. Další forma je v tabletách nebo v prášku. Tablety se musí podávat přímo do tlamy, což se nelíbí každému psovi, takže se může stát, že tabletu bude odmítat. Prášek už můžete nasypat přímo do krmiva – například do konzervy nebo na granule. Prášková forma je určitě jednodušší než ta tabletová. Psovi stačí prášek nasypat na jídlo a ani si toho nevšimne.

Podávání kloubní výživy pomáhá správně vyvíjet kloubní chrupavky. Chondroprotektivní látky je dobré podávat i aktivním psům, sportovním či pracovních psů právě proto, že dost namáhají své klouby a výživa jim pomáhá je udržovat v dobrém stavu. Kloubní výživa nepůsobí kladně jen na klouby, ale také na tkáně a hlavně u starých psů. Jejich klouby jsou totiž v pokročilém věku a jsou hodně poškozené.

Vždy je nejlepší si nechat poradit od vašeho veterináře. On přeci přesně ví, co váš pes potřebuje a co ne. Speciální přípravky na kloubní výživu se nedají nahradit ničím domácím ani ničím, co je domácí výroby. Některé granule už dokonce obsahují látky (např. Glukosamin, MSN či chondroitin), které obnovují činnost kloubů. Jsou to zejména granule pro psí seniory, ale obsah těchto látek se následně odráží I na ceně. To už je ovšem ale na vás, zda chcete do vašeho psa trochu zainvestovat a dopřát mu lepší a pohodlnější život.

Časté onemocnění kloubů u psů

Artróza

Tipy jak na artrózu:

Používání chondroprotektiv – přípravky, které dokáží ochránit chrupavku. Pokud váš pes trpí akutní bolestí, je velmi dobré jej nechat v klidovém režimu zhruba 2-3 týdny. Tím dochází k útlumu zánětlivých reakcí.

Používání analgetik – to jsou látky, které tlumí. Pes tolik netrpí, když má problémy s klouby. Doporučuje se také chodit se psem plavat. Plavání totiž nezatěžuje tolik klouby jako jiná činnost a hlavně umožní psovi procvičit svaly. Tím zase brání atrofii (při artofii dochází k úbytku živé tkáně a postihuje zdravé orgány a tkáně).

Dysplazie kyčelního kloubu (DKK)

Jedná se o velmi bolestivé onemocnění kloubů. Dochází k oslabení kloubu, poté začíná vznikat artróza. Postupně se u psa zhoršuje celková hybnost. Tato nemoc je částečně dědičná, záleží však na plemeni, většinou je to mezi 20-60%. Zbytek tvoří vnější vlivy a například špatná strava. Při dysplazii kyčelního kloubu nesedí správně kloubní hlavice do jamky. Tím je vlastně narušen pohyb kloubu. Většinou mohou být postiženy oba klouby. Dysplazie kyčelního kloubu je v několika stupních – při tom nejtěžším bývá kloub skoro mimo kloubní jamku. Příznaky tohoto onemocnění se těžce poznávají. Někteří psi nemusí procházet žádnými viditelnými změnami. Jen cca 25% psů vykazuje viditelné známky onemocnění. Pokud si nejste jisti, zda váš pes má nějaký problém, je dobré navštívit veterináře. Nejčastějšími příznaky u dysplazie kloubů jsou: obtížné vstávání a kulhání, potíže při chůzi do schodů, potíže při prvních krocích, rychlá únava psa, neochota vstávat nebo potíže při větší zátěži. Těmto problémům se dá předcházet zejména dobrou výživnou stravou a kloubní výživou. Je dobré této nemoci předcházet, aby jste neměli se psem později problémy. Pes pak hodně trpí na bolest kloubů a není tolik šťastný.
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47