Trhlina na plastovém bazénu ještě nemusí znamenat pohromu. Klíčový je výběr lepidla

 Dílna 
03. července 2019 19:25 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Protržený bazén lze s trochou šikovnosti zalepit YouTube
Nadzemní plastové bazény jsou poměrně hodně rozšířené, protože se dají pořídit za příznivou cenu. Jejich nevýhodou ale je, že se mohou při neopatrném zacházení protrhnout. Naštěstí hned nemusíte kupovat nový bazén, s použitím vhodného lepidla zvládnete bazén opravit i svépomocí.

Trhlina může u mobilních bazénů vzniknout raz dva. Stačí divoké skotačení dětí, ale PVC můžete protrhnout i při čištění bazénu nebo neopatrné manipulaci se schůdky. Díra může vzniknout nejen na stěně či zakrývací plachtě, ale i dně bazénu.

Hlavní roli hraje lepidlo

Pokud se vám už nehoda stane a vy se rozhodnete bazén zalepit, mějte na paměti, že výběr správného lepidla je vůbec nejdůležitější. Odborníci doporučují použít lepidlo na bázi polyuretanového (PU) kaučuku, které je transparentní a použitý kaučuk nejvyšší kvality je velice pružný a odolný vodě a změnám teplot. Některá lepidla již obsahují průhlednou, dostatečně silnou záplatu z měkčeného PVC.

Velikost záplat je různá

Výhodou použití souprav lepidel se záplatou je, že již nemusíte shánět záplatu. Lze sice použít kus vlastní bazénové fólie, ale ne každý ji má po ruce. Než ale sadu pořídíte, dobře trhlinu na svém bazénu změřte. Některá lepidla mají totiž záplatu větší, některá menší. Pokud by trhlina byla velká a vy pořídili lepidlo s malou záplatou, museli byste si pak ještě dodatečně pořídit větší záplatu. Není to sice žádný velký problém, ale je to přeci jen zbytečná starost navíc.

Záplata by měla být minimálně o jeden centimetr větší, než je vlastní poškození. Zamezíte tak zvětšování trhliny i po zalepení.

Lepení nad vodou

Pokud budete lepit bazénovou fólii nad vodou, nebo krycí plachtu, budete se řídit stejnými pravidly, jako při každém jiném kontaktním lepení. Lepený spoj musí být suchý, čistý a odmaštěný.

Zásadně nepoužívejte benzín nebo ředidla - jsou mastná. Abyste si bazénovou fólii nenaleptali, použijte speciální čističe a odmašťovadla. Nastříkejte je na obě lepené plochy - jak na bazén, tak i na záplatu. Otřete a máte připraveno.

Lepidlo musíte nanést na oba lepené povrchy - tedy jak na poškozené místo, tak i na záplatu. Jedná se totiž o kontaktní lepidlo, ze kterého se před vlastním lepením nesavých materiálů (což PVC je) musí všechno rozpouštědlo odpařit (15 minut je dostatečná doba). Nanášejte lepidlo v dostatečné míře, na druhou stranu jej nesmí být tolik, aby vám stékalo do bazénu.

Nakonec vezměte záplatu a silně a krátce ji přitlačte na poškozené místo. Musíte se trefit přesně, protože záplata s lepidlem chytá na opravovanou fólii jako suchý zip. Pokud se přesně netrefíte, nebude již možná korekce. Záplatu již nemusíte fixovat. Pamatujte, že je důležité ji co nejsilněji přitlačit - klidně přejet nějakým válečkem. A je hotovo. Bazén můžete ihned používat.

Lepení pod vodou

Pokud se vám roztrhne (např. při čištění) plachta pod vodou, lze ji také opravit. Lepidlo naneste pouze na záplatu, okamžitě ponořte pod vodu a přiložte na poškozené místo. Uhlaďte. Oprava je hotová. Lepený spoj nemá takovou pevnost, ale koupání bez problémů vydrží. Jenom na záplatu alespoň 12 hodin nešlapejte. S čištěním bazénu vám pomůže vysavač, jak jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Všechno je v hlavě. I orgasmu lze dosáhnout jen pomocí své mysli

Tech

Nový typ solárů je schopný vyrábět energii i v noci

Zavřít reklamu