Přikrmujeme ptáčky: Krásná i funkční krmítka ozdobí okno i zahradu

 Ostatní 
23. ledna 2017 06:56 / redakce
  0
📷
6 fotografií v galerii
Designové nerezové krmítko potěší ptáčky a ozdobí okno či zahradu Internet
Venkovní ptactvo má v zimě ztížený přístup k potravě, a tak ho přikrmujeme. Když na okno nebo zahradu instalujeme krmítko, zajistíme si stálou přítomnost štěbetajících ptáčků. Za péči se nám po zbytek roku mnohonásobně odvděčí sběrem škůdců i semen nežádoucích plevelů.

Leckoho by možná nenapadlo, že i krmení ptáčků je dlouhodobý závazek. Jakmile totiž s krmením jednou začneme, už nesmíme přestat. Ptáci se totiž velmi rychle odnaučí hledat si potravu sami a budou na nás závislí. Vhodné je kombinovat různé způsoby krmení podle druhu ptactva. Důležité je, aby krmení nepoškodily srážky nebo nerozfoukal vítr. Krmítko mívá stříšku a mělo by mít i bočnice, vysoké alespoň 2 centimetry, které brání rozfoukání potravy i její smetení krmícími se ptáky na zem.

Důmyslná a nenáročná na obsluhu jsou automatická krmítka, v nichž se potrava postupně dosypává ze zásobníku podle potřeby ptačích strávníků. Na trhu jsou k dostání klasické dřevěné budky i stylové fantazie z netradičních materiálů a leckdy i roztodivných tvarů. Rozmanitostí výrobci vycházejí vstříc zákazníkům, ptáčci si brzy zvyknou prakticky na cokoli, hlavně když je zdroj potravy funkční a štědrý. Mnohem důležitější je pro ně umístění, protože stejně rychle jako ptáci objeví krmítko i kočky, k nimž se ochotně přidá třeba i kuna. Není pravda, že sytá kočka ptáčky neloví, pro většinu z nich představuje ptáček přinejmenším lákavou hračku a v pokusech, jak se ho zmocnit, bývají neuvěřitelné vynalézavé. Krmítka proto umísťujeme do volného prostoru, na klidné místo, alespoň 1,5 metru nad zem. U závěsných prověříme i možný přístup koček ze stran, na kmeny stromů můžeme přidělat zábranu, přes niž kočka nevyšplhá.

Stříškový zásyp u země ocení ptáci, kteří sbírají potravu ze země, například strnadi, kvíčaly či kosi. Oblíbená jsou různá lojová (tuková) krmítka, často kombinovaná se semínky. K tomu může posloužit například i převrácený hliněný květináč, uprostřed s tyčkou na uchycení lojových koulí či válců. Krmítko snadno vytvoříme i z větší borové šišky, kterou ponoříme do vhodného rozehřátého tuku nebo směsi tuku a semínek. Často se používají i zavěšené půlky kokosových ořechů, kterými kromě sýkorek nepohrdne ani datel.

Ptáky přikrmujeme podle počasí až do konce března. Nejraději mají slunečnicová semena a oříšky, uvítají i proso, pohanku, lněné semínko, ovesné vločky, mák apod. Někteří milují i sušené bobule, třeba jeřabiny, černý bez nebo rozinky, rádi si zobnou i do zavěšeného jablka. Do krmítka nepatří těstoviny, čerstvé pečivo, slané a kořeněné pokrmy, odpad z kuchyně a semínka, drobky nebo ovesné vločky, zamíchané do zbytku tuku po smažení.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině