Pěstování brambor

Možná netušíte, že pěstování vlastních brambor umí připravit neopakovatelný zážitek.
 Dům 
25. května 2015 20:00 / Wikimedia Commons/Dinkum
  0   0
Pokud vám nechutnají kupované brambory a máte k dispozici dostatečný prostor na zahradě či na poli, vypěstujte si je sami.

Výběr správné sadby brambor a její ošetření
Vždy sázíme certifikovanou sadbu (asi 161 druhů) s narašenými klíčky délky 1-2 cm. Delší klíčky se při výsadbě stejně olámou a sadba pak musí nasadit nové rašení, což ji vysiluje. Sadbové brambory nesmí mít bělavý povlak a musí být pravidelné, bez chodbiček a jiného poškození.

Před výsadbou brambory moříme v lignohumátu barvy tmavého čaje po dobu 2-3 hodin. Brambory budou mít lepší chuť a rostliny jsou odolnější proti houbovým chorobám i žravému hmyzu-mandelinkám.

Nároky brambor na půdu
Brambory jsou náročné na živiny, vyžadují proto nejen organické, ale i minerální hnojení, např. kompost či rozleželý hnůj, z minerálních hnojiv se osvědčuje síran draselný nebo cererit rozhozený v dávkách asi 200–500 g na m2. Záhon by měl být zrytý a vyhnojený organickým hnojivem již na podzim. Takto připravená zem je pak po jarním zpracování kyprá, vzdušná a dostatečně zásobená živinami.

Většina zahrádkářů vybírá sadbu podle varného typu brambor
Typ A – salátový typ

Brambor zůstává i po uvaření tvrdý a nerozpadává se. Hodí se jako příloha i do salátů. V obchodech jsou označené zelenou barvou, podobně je značena i sadba.

Typ B – přílohový typ

Brambor mírně moučnatí a hodí se jako klasická příloha. Tento varný typ poznáte podle červeného označení.

Typ C – kašový typ

Brambory jsou měkké a moučnaté, snadno se rozvaří. Hodí se pro přípravu kaše, pyré nebo bramborových placek. Modré označení.

Typ D – průmyslový typ

S těmito odrůdami se běžně nesetkáte. Hlízy obsahují hodně škrobu, proto se hodí pro průmyslové využití.

Jak brambory sázet?
Hlízy vysazujte do mělkých brázd asi 30 cm od sebe, vzdálenost řádků by měla být 65–70 cm, aby měly rostliny dostatek místa, vzduchu a světla.

Podle teploty začínají brambory ukazovat první listy asi dva týdny po výsadbě. Rostou velmi rychle a během růstu je vhodné rostliny dvakrát přihrnout nejen kvůli provzdušnění půdy, ale i kvůli částečné redukci plevelů. Při nedostatku vláhy je dobré brambory zalévat, aby narostly velké a kvalitní hlízy. Vyvarujte se však zálivky na listy.

◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Egyptské podvodní město odhalilo starodávnou loď i pohřebiště

Bydlení

Posečená tráva je na zahradě hotový poklad. Rady a tipy, kde všude ji můžete využít

Zavřít reklamu