Broušení parket

 Dům 
16. května 2015 23:10 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
I přes dobrou údržbu dochází k opotřebovávání parket a ke změně vzhledu a za určitý čas přijde ke slovu renovace parket. Wikimedia Commons/Niels Heidenreich
Než začnete s vlastní renovací je třeba Vaši podlahu, bez ohledu na to jakou alternativu povrchové úpravy zvolíte, připravit. Celá plocha musí být ve výsledku přebroušena a zbavena starého laku popř. oleje, aby byla hladká a rovná. Než však začnete brousit, doporučujeme, abyste si pečlivě přečetli naše instrukce. Poskytnou vám dobré rady k práci a ukážou vám různé způsoby povrchové úpravy, které jsou k dispozici.

Broušení

1. Nejprve připevněte k brusce prachový pytel. Pevně utáhněte clip, aby neunikal prach a nakonec připevněte pás na hrubé broušení zrnitost P24.

Chystáte-li se brousit nově položené parkety, můžete začít s brusným papírem o zrnitosti 40 (36) Staré borovicové a smrkové podlahy jsou obvykle poněkud nerovné a vyžadují počáteční obroušení hrubším papírem. Zvolte papír o zrnitosti 24.

2. Při broušení veďte brusku tak aby jste brousili šikmo ke stěnám místnosti. Podlahová prkna je nejlépe brousit nejprve šikmo k vláknům hrubším papírem, a úplně nakonec po vláknu jemnějším papírem. Nejste-li si jisti, zda používáte správný postup, bruste nejprve jemnějším papírem. S tím se pracuje nejsnadněji a škody, které byste mohli způsobit chybováním při prvních pokusech, nebudou velké. Brzy přijdete na to, jak se stroj ovládá a jak funguje. Pak je čas začít s opravdovým broušením. Prvním hrubým broušením se má odstranit většina staré povrchové úpravy , zašlost a případné škrábance. Další broušení se provádí proto, aby podlaha získala perfektně hladký povrch a odstranili jste stopy po předchozím broušení.

Broušení okrajů

Obvodové lišty musíte před broušením odstranit.Válcová bruska nedosáhne zcela ke stěně. Zde použijete brusku na okraje. Nedoporučujeme brousit okraje ručně, parkety jsou z tvrdého dřeva a jde to velmi obtížně. Vložte brusný papír se stejnou zrnitostí do okrajové brusky, jaký jste použili u válcové brusky. Než začnete pracovat s brusným materiálem o zrnitosti 80, vyprázdněte prachový pytel z válcové brusky i z brusky na okraje. Brusný prach, který se postupně nashromáždí v pytlích, může přijít vhod, pokud budete později potřebovat vyplnit spáry na podlaze. Více o tom později.

Teď můžete pokračovat v broušení podlahy.

Než budete pokračovat, pečlivě vysajte podlahu, aby byla zcela čistá.

Tmelení spár

Menší spáry mezi parketami a prkny lze vyplnit pomocí spárovacího tmelu, který vytvoříte smícháním vzniklého čistého, jemného prachu z předposledního broušení a pryskyřice, u nás v půjčovně si můžete pryskyřici zakoupit při půjčení brusek-zaplatíte jen tolik kolik spotřebujete z kanystru, zbytek můžete vrátit zpět

Tmelení se provádí tak, že přímo na parketách nebo v jiné nádobě smícháte pryskyřici s brusných prachem v poměru cca 1:1 ( první tmelení se provádí řidší směsí) a širokou špachtlí, kterou vám k tmelu zdarma zapůjčíme, celou podlahu touto směsí zatmelíte tak aby co nejvíce skončilo ve spárách. Samozřejmě že můžete podlahu zatmelit pomocí normální špachtle i lokálně. Nechte zaschnout. To by mělo trvat asi 30 minut. Jsou-li na podlaze velké spáry, budete je muset znovu přetmelit, to se provádí hustějším tmelem. Poslední dotmelení můžete provést jen na místech, kde je to potřeba. Tmelení spár se provádí po broušení válcovou a okrajovou bruskou o zrnitosti 60.

Konečné broušení.

Po vytmelení a vyschnutí spár proveďte jemné broušení válcovou bruskou a brusným papírem o zrnitosti 80 nebo 100 .Okraje bruste také. Broušení podlahy je téměř hotovo. Konečné broušení se provádí kotoučovou nebo tříkotoučovou bruskou. Použijte kotoučovou nebo tříkotoučovou brusku a brusný kotouče o zrnitosti 80 nebo 100. I když použijete stejnou zrnitost jako jste skončili s válcovou bruskou, bude povrch daleko hladší a kvalitnější, je to z důvodu jiného pohybu smirku při broušení.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?