Jak odstranit vodní kámen

 Ostatní 
21. května 2015 21:15 / redakce
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Vodní kámen je usazenina, která se vytváří na stěnách nádob nebo potrubí v nichž je voda přepravována nebo uchovávána. Wikimedia Commons/Henna
Vodní kámen se tvoří v důsledku nesprávného pH vody. Je-li voda příliš tvrdá, usazuje se vodní kámen na spotřebičích, které s vodou přicházejí do kontaktu. Typicky se jedná o pračky, myčky nádobí, ale také o samotné nádobí (hrnce, skleničky apod.).

Vodní kámen vytváří na povrchu topných těles izolační vrstvu, která neumožňuje řádný prostup tepla do okolní vody. Tím se prodlužuje doba nutná k ohřevu vody a současně dochází k přehřívání topného tělesa, které může vést v případě silné vrstvy vodního kamene až k jeho zničení.

Protože vrstva vodního kamene prodlužuje dobu potřebnou k ohřevu, zvyšuje tím také spotřebu elektrické energie. Odvápněním tedy ušetříte i energii.

Metody odstranění vodního kamene šetrné k životnímu prostředí Šetrnou a přitom méně nákladnou představuje použití roztoku octa. Pro tento účel je vhodný běžný potravinářský ocet (8% roztok kyseliny octové) či zředěná octová esence.

Čištění rychlovarné konvice

Pro průběžné čištění rychlovarné konvice stačí slabší roztok octa a vody (asi v poměru 1:1). Připravený roztok se nalije do konvice (stačí 1 cm ode dna) a nechá se přejít varem.

Když je je vrstva vodního kamene větší, nalije se ocet do konvice nezředěný a zase nechá projít varem, je-li potřeba tak i opakovaně. Pro prevenci usazování kamene je dobré nenechávat v rychlovarné konvici stát vodu.

Vyplatí se denně konvici vytřít vlhkým hadříkem. Tím se stáhne povlak, který se na stěnách a na dně usadil. Pokud použijete pro tento účel vhodný odvápňovací prostředek, nalijte jej do konvice tak, aby spirála byla ponořena a nechejte obsah několikrát přejít varem. Přístroje při čištění nikdy neponořujte do vody. Při nákupu varné konvice se vždy řiďte doporučením výrobce.

Odstranění vodního kamene v pračce

Aby pračka správně fungovala, měl by se vodní kámen odstraňovat pravidelně. Lze např. asi jednou za měsíc do bubnu pračky nalít půl litru octa a zapnout program na teplotu 90 stupňů. Další metodou je přidávání ke každému praní do místa na aviváž 2 lžíce octa. Prádlo po octu není cítit, ocet působí preventivně proti usazování kamene a ještě má i dezinfekční vlastnosti.

Pokud se o pračku průběžně nepečuje, vodní kámen se vždy časem projeví. Zanesení pračky kamenem se pozná výrazným snížením účinnosti praní. Prádlo bude špatně vyprané a i po usušení bude jakoby zatuchlé. V tomto případě lze nalít do bubnu pračky celý jeden litr octa a zase použít program na 90 stupňů. Procedura se musí zopakovat, pokud se účinnost praní nezlepší.

Čištění umyvadel, vany, baterií

Pro navrácení lesku lesklým plochám připravte tento roztok: 1 díl octa, 1 díl vody, půl dílu citronové šťávy nebo vodního roztoku kyseliny citrónové. Citronová šťáva (kys. citronová) zneutralizuje zápach octa. Roztok se nalije do prázdné nádobky s rozprašovačem. Nastříká se, nechá chvíli působit a pak setře hadříkem a podle potřeby vyleští utěrkou z mikrovlákna (tzv. švédská utěrka). Výsledkem bude trvanlivý lesk.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu