Chcete ušetřit? Vyrobte si domácí tablety, které jsou levné a ekologické

Už nemusíte kupovat drahé tablety a leštidla
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
07. září 2019 13:27 / Archiv
  1   0
Kdo má myčku, ten ví, kolik stojí tablety nebo gely na mytí nádobí. Co si tak vyrobit domácí tablety, které jsou levné a hlavně ekologické?

Je to jednoduché. Naskládáte nádobí do myčky, vložíte tabletu a zapnete. Myčka nádobí se prostě stala běžnou součástí výbavy každé moderní kuchyně. Je to skvělý pomocník, který skutečně šetří čas i ruce každé hospodyňky. Bohužel, i když myčka dokáže ušetřit stovky litrů vody za rok, její provoz zase něco stojí. Bez speciální soli, leštidla a hlavně mycího gelu nebo tablet se prostě neobejdete. Ale i zde se dá ušetřit. Například díky domácím tabletám. 

Ekologické a domácí 

Obrovskou výhodou doma vyrobených tablet jsou nízké náklady a hlavně jsou zcela šetrné k životnímu prostředí, což jistě ocení každý, kdo se snaží šetřit naši již tak poškozenou přírodu. Navíc ingredience na jejich výrobu máte buď doma nebo je běžně koupíte v obchodech. Tak proč to nezkusit?

Suroviny

  • 1 hrníček sody na praní 
  • 1 hrníček jedlé sody 
  • 1 hrníček kuchyňské soli 
  • 1 hrníček vody
  • ½ šálku kyseliny citronové 
  • 1 hrnek vody 
  • formičky na led či čokoládu

Jak na to

Všechny sypké ingredience si smíchejte v míse a postupně k nim přilévejte vodu. Pozor, směs vám bude šumět, takže se nelekněte. Míchejte, dokud se vám nevytvoří hladká tužší hmota. Tu pak pomocí lžičky rozdělte do formiček, ideálně takových, aby vám tvarově tablety pasovaly do dávkovače. Hotové tablety nechejte důkladně vyschnout a pak je můžete začít směle používat. Jedna tableta vám vystačí na celý mycí cyklus. Zbytek tablet uchovávejte ve vzduchotěsné krabičce, aby vám nenavlhly. 

Přírodní leštidlo

A pokud chcete skutečně šetřit ještě více vaši peněženku i přírodu, pak místo chemického leštidla použijte ocet bez aditiv. Stačí, pokud do horního koše umístíte (ne do dávkovače, jinak by mohl poškodit součásti myčky) malou misku s touto tekutinou a uvidíte, jak budete mít krásně čisté a lesklé nádobí. A nejenom to. Myčka toho umí daleko víc, třeba vyčistí flitry do digestoře či vydezinfikuje kartáčky na zuby. Další tipy jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Průzkumníci objevili vrak slavného torpédoborce z druhé světové války

Bydlení

Začíná sezona medvědího česneku. Pozor na záměnu s konvalinkou a ocúnem

Zavřít reklamu