Tavná pistole může nahradit sekundové lepidlo. Lze použít prakticky ke slepení všech materiálů

 Dílna 
29. prosince 2020 12:23 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Využití tavné pistole je všestranné Depositphotos
Tavná lepicí pistole si získala řadu fanoušků od domácích kutilů přes profesionální řemeslníky až po milovnice aranžování. Dokáže vytvořit pevné rychle tuhnoucí spoje, a proto je využitelná prakticky v každé domácnosti, dílně i při řemeslných činnostech. Tavná lepicí pistole je bezpečné a užitečné zařízení s přesným dávkováním roztavené lepicí hmoty.

Pistole se dají na trhu koupit v různé velikosti, které mají určité odlišnosti ve tvarování a v dávce uvolňovaného materiálu pro lepení. Pistole mají tvar T a lepicí tyčinky jsou dlouhé válečky hmoty různých průměrů, barev a hustoty.

Funkčnost tavné pistole

Jakmile dojde k připojení tavné pistole do zdroje elektřiny, uvnitř pistole vlivem vysoké teploty dojde k natavení části tyčinky. Stiskem spouštěče se dostává otvorem v dávkovacím hrotu části lepidla ven z přístroje a nanáší se na slepovanou plochu. Podle potřebného množství lepidla je třeba opakovat stisky spouštěče pomaleji nebo naopak rychleji, aby uvolnil dostatečné množství lepidla. 

Výkon přístroje určuje jeho cenu

Přístroje na profesionální úrovni jsou k pořízení za několik tisíc korun a mezi nejlevnějšími pistolemi k lepení jsou jen stokorunové rozdíly. Profesionální tavicí pistole dosahují vyšších výkonů, navíc je možné komfortněji je ovládat a přesněji jimi lepidlo dávkovat. Nedochází tak k odkapávání lepidla na okolní plochu. Profesionální přístroje mají lépe vypracované detaily. Některé mají výměnný hrot s ochranou proti kapání lepidla. Zahřívají se na teplotu až 195 °C. Mají odnímatelnou šňůru, fungují na akumulátor a dají se používat i tam, kde není přístup k elektřině. Tyto pistole se hodí pro kutilské práce, pro lepení nábytku, oprav dřeva, keramiky, pro slepování skla, kovu, plastů, kůže.

Tavné pistole a jejich využití

Tavné lepicí pistole jsou určeny k rychlému slepení čistých, suchých, nemastných materiálů pomocí horkého tavného lepidla. Pro vytváření výrobků z papíru či zdobení dekorací se bude hodit menší pistole s menším výkonem. Při složitějších úkonech, jako je lepení lamel, lišt, instalace okenních parapetů či dřevěného nábytku nebo při podlahářských pracích, se doporučuje volit výrobky vyšší cenové kategorie, které vám zajistí a umožní výkonnější práci díky robustnější konstrukci. Dále čtěte: Sponkovačka se hodí v každé dílně. Přibijete pomocí ní koberec i stavební izolaci.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít