Jak na namrzlá skla na autě? Znáte pravidlo minus 10 stupňů Celsia?

 Ostatní 
13. prosince 2019 07:05 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Když víte, jak na to, nemusí to být taková otrava Internet
Zřejmě každý řidič už v této sezoně musel podstoupit martýrium v podobě škrábání skel či odmetání sněhu z auta. I když možná namítnete, že máte auto v garáži, někdy se tomu prostě nevyhnete. Je lepší být připraven a znát finty, jak si to co nejvíce usnadnit.

Také vzhledem k tomu, že je povinnost mít auto před cestou řádně očištěné, pojďte se s námi podívat na několik rad, jak se rychle a bezpečně námrazy či sněhu zbavit.

Neocenitelný smetáček a lopatka

Na sníh je skvělým pomocníkem smetáček s teleskopickou rukojetí. Po vysunutí se dostanete pohodlně i přes celou střechu, přitom v kufru zabere jen minimum místa. Vozte si s sebou i nějaké staré rukavice, koupíte je za pár korun u asijských obchodníků. Hodit se vám může i lopatka, nejen na úklid sněhu, ale někdy například i na posypání cesty před autem pískem, pokud byste vyjížděli z namrzlého místa.

Odmrazujte s klimatizací

Když je auto zamrzlé, je dobré se nejprve dostat dovnitř, abyste mohli odmrazování pomoci zahříváním interiéru. Ale i zde opatrně, neotvírejte přimrzlé dveře silou, ať si nepoškodíte gumové těsnění. Aby se vám cesta do auta hned v úvodu nezkomplikovala, pořiďte si speciální silikonový olej, jímž natřete těsnění dveří, aby při nízkých teplotách nepřimrzalo.

Jakmile se dostanete dovnitř, nastartujte auto, nastavte topení a ventilátor naplno a nasměrujte proud vzduchu na čelní a boční skla. Myslete na to, že pokud máte možnost, je lepší zapnout při nahřívání čelního skla klimatizaci. Čtěte také: Finty na otevření zamrzlého zámku auta.

Námrazu raději odloupejte

Možná to pro někoho bude překvapivá informace, ale i rádoby měkká plastová škrabka může sklu ublížit. I když to není vidět, jsou na skle mikroskopické abrazivní částice, které při zuřivém škrábání neviditelně poškrábou sklo. Vidět to bude až na jaře při jízdě proti nízkému slunci. Proto je lepší nechat námrazu trochu povolit a v podstatě po kusech ji ze skla odloupat.

I voda může pomoci

Asi nikoho by snad nenapadlo na sklo nalít vroucí vodu. Jednak hrozí puknutí skla kvůli teplotnímu šoku, jednak může voda paradoxně zamrznout a vytvořit ještě silnější vrstvu ledu. Ideální teplota vody je 30 až 35 stupňů Celsia. Poznáte to tak, že je na vnitřní straně zápěstí příjemně teplá. Vodu z PET lahve pomalu nalévejte na horní okraj skla. Do pěti minut se mezi ledem a sklem vytvoří vrstvička vody, díky které půjde led snadněji sloupnout.

Pomoci může i směs do ostřikovačů

Pokud je teplota do minus 10 stupňů Celsia, doporučuje se do teplé vody přidat ještě nemrznoucí směs do ostřikovačů. Do dvoulitrové láhve nalijte asi půl litru směsi a dolijte teplou vodou. Pokud teplota klesne pod minus 10 stupňů Celsia, přidejte do teplé vody dvě polévkové lžíce soli a protřepejte. Jestli vás odmrazování čeká někde, kde se nedostanete k teplé vodě, můžete použít samotnou nemrznoucí směs do ostřikovačů. Tento postup ale trvá déle a sklo musíte polévat opakovaně.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu