Jak správně krmit kočku

 Mazlíčci 
16. prosince 2019 09:05 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kočky jsou krásné a vyžadují dobrou péči Pixabay
Krmení kočičího miláčka je důležitá věc. Podobně jako u člověka má kvalita stravy velký vliv i na zdravotní stav zvířete. Jak správně krmit kočku? Čtěte dál.

U koček podobně jako u jiných zvířat je potřeba zohlednit stáří, zdravotní stav a zvyklosti daného zvířete. Přesto je dobré určité zásady dodržovat. Zabráníte tak vzniku obezity a s ní spojených obtíží.

Nenechte se ovlivnit louděním

Kočky jsou schopné velmi intenzivně loudit potravu. Kočka přesně ví, kde je krmivo uloženo. Pravidelně je schopná usednout poblíž a mňoukáním upozorňovat na skutečnost, že má hlad. Tím se ale nenechte ovlivnit. Kočka samozřejmě žrádlo potřebuje, ale zdaleka ne v takovém rozsahu, jak požaduje. Je to ostatně podobné jako s lidmi.

Jak často krmit

Četnost krmení koček je závislá na stáří. Malé kotě krmíme až šestkrát denně malými dávkami krmiva, vhodného pro koťata. Dospělým kočkám stačí podávat krmení dvakrát či maximálně třikrát denně. Pokud je kočka březí, měli bychom v druhé polovině březosti zvýšit četnost krmení zhruba na čtyřikrát denně, protože se už vyvíjí plod a kočka potřebuje vyšší přísun živin. U starých koček volíme podobnou četnost jako u koček březích, ale krmíme menšími porcemi.

Jaká dávka krmení

Pro dospělou kočku se denní porce pohybuje mezi 125 až 300 gramy. Tato dávka zahrnuje suché i vlhké krmivo. Pokud budete krmení kupovat, je horní hranicí podat kočce ráno jednu „kapsu“ a večer druhou. Mezitím krmit přiměřeným množstvím granulí. Jestliže ale váš veterinář nazná, že je kočka příliš tlustá, což je u koček chovaných doma dost běžný jev, pak byste měli jednak snížit dávky krmiva, ale také zvolit na doporučení veterináře krmivo, které umožňuje redukci hmotnosti.

Čím krmit

Jak už bylo naznačeno, můžeme krmit krmivem zakoupeným v obchodě. Při výběru se řiďte jednak doporučením ostatních chovatelů a také tím, jak vaše kočka na dané krmivo reaguje. Kočky bývají poměrně vybíravé a co chutná jedné, nemusí chutnat druhé. Určitě je dobře, pokud má kočka přísun syrového masa. Pozor, drůbeží byste měli povařit a vepřové nepodávat vůbec. Vhodná jsou třeba játra. Ta ostatně nevychází ani cenově špatně. Kočka by měla mít vždy část stravy suchou a část vlhkou. U starších koček se podává jídlo lehce solené, aby se zvýšil zájem o vodu. Protože starším kočkám padají zuby, měla by být strava pro ně měkká. Za váš zájem se vám kočka odmění. O přínosech chovu kočky se můžete dočíst v zajímavém článku zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...