Spřátelit morčata nebývá snadné. Jaký je nejlepší postup?

 Mazlíčci 
26. srpna 2018 12:38 / Marcela Plachá
  0
📷
5 fotografií v galerii
Morčata jsou velmi společenská a bez kamarádů strádají Pixabay
Morče by nikdy nemělo být samo. Podobně jako ovce nebo člověk potřebuje i morče přátele. Když ale máte pouze jedno morče a další k němu chcete dát do klece, není to jednoduché. Často si na sebe cizí morčata špatně zvykají a někdy si raději povídají každé ze své klece.

Spřátelit mladá morčátka bývá docela lehké. Horší je to u starších morčat a nejhorší u dvou mladých samečků, kteří se často perou. Právě samečci by spolu měli vyrůstat už odmalička, případně je nutné je vykastrovat. 

První setkání

Morčata dejte obě na neutrální, velké území, aby se mohla procházet. Pravděpodobně se budou prát, takže je budete muset dát od sebe a po pár hodinách to zkusit znovu. Rozhodně není dobré dávat nové morče do klece, kde už bydlí jiné morče. Můžete také vyzkoušet dát si obě morčata společně na klín a hladit je.

Karanténa

Nové morčátko může mít nějakou nemoc, jejíž příznaky nemusí být hned patrné. Proto se doporučuje nové zvíře nějakou dobu držet odděleně od ostatních, aby se zamezilo přenosu případné nákazy. Karanténu se doporučuje dodržet zejména tehdy, pokud nové morče začleňujete do větší skupiny.

V karanténě by mělo být dva týdny, ale především velmi mladá morčecí miminka by neměla být nechávána úplně o samotě a doporučuje se k mláděti do karantény umístit jedno dospělé morče. Pokud má být skupinka pouze dvoučlenná, není nezbytně nutné karanténu dodržovat. 

Neutrální pachy

Než morčata vypustíte do společné nové klece, je potřeba ji důkladně vyčistit a čistě podestlat. K dezinfekci a překrytí pachu starousedlíka je vhodný obyčejný ocet – skvěle pohlcuje pachy a není toxický. Občas se uvádí, že je dobré natřít si ruce přírodní voňavkou (levandulí apod.) a obě morčata pak hladit, aby se překryl jejich vlastní pach a „voněla“ stejně. Lidské voňavky ale morčatům vadí a škodí. 

Nováčka nelitujte

Do vyčištěné ubikace dejte nejprve vaše nové morčátko. Do rohu umístěte pamlsky a jídlo. Nechejte ho, ať si vše v klidu očichá a prohlédne. Až do klece vpustíte své původní morče (či dokonce více morčat), začne značné hašteření, pištění a pronásledování. Zůstaňte poblíž, ale ne přímo nad klecí, protože vaše přítomnost by morčata znervózňovala. Nechejte zvířata, ať se i trochu poperou, ale nesmí dojít k ohrožení života ani vážným zraněním. Při agresivním útoku rozhodně nevyndávejte z klece nováčka, ale právě své původní zvíře. Útočník by jinak měl pocit, že vyhrál a že se mu podařilo nováčka vypudit. Na nějakou dobu můžete agresivní morče dát do malé klícky (přenosky), kterou umístíte do velké klece. Jakmile přestane na nově příchozího reagovat agresivně, zkuste ho vypustit. Jinou metodou je rozdělení klece průhlednou přepážkou (například pletivem) na dvě části, nebo umístění dvou klecí těsně vedle sebe tak, aby se zvířata mohla vzájemně dotýkat a očichávat. Potom zvířata vzájemně prohodíte, aniž byste klece vyčistili. Pokud zvířata neprojevují agresivitu, můžete se znovu pokusit o společné umístění. O chovu morčat jsme psali také zde.

Vzájemné vztahy

  • Samec a samec nemívají problém spolu bydlet, ale musejí se znát odmala a nesmí se k nim přiblížit samice. Pak jsou bojovní. 
  • Samec a samice bývají spolu šťastní, ale pozor - spojení samec a samice by se mělo praktikovat pouze, když potřebujete mláďata, protože hned po porodu je samička schopná otěhotnět a takto by to mohlo být pořád dokola, samička by neměla žádný odpočinek, byla by vyčerpaná a brzo by umřela. 
  • Kastrovaný samec a samice jsou zřejmě ideální pár, který spolu obvykle velmi dobře vychází. 
  • Samice a samice spolu nemívají problémy, většinou se samičky mají rády, ale některé dominantní samice potřebují víc času na sblížení a některé samice se prostě s žádnou jinou samičkou nesnesou. 
  • Morče a králík spolu výtečně existují a obvykle mají bezproblémové vztahy.
  • Morče a potkan/křeček/myš/apod. si většinou příliš nerozumí. Jiní hlodavci mají jiný způsob života (jsou aktivní v noci, nejsou výhradně býložravci, jsou to samotáři apod).
  • Morče a pes či kočka spolu někdy vychází dobře, někdy ne. Je to velmi individuální. 
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton zazářila na zahradní party v korálových šatech

Styl

Všechno je v hlavě. I orgasmu lze dosáhnout jen pomocí své mysli

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu