Staford je aktivní pes, hodí se pro spoustu činností i k dětem

Staford se rád mazlí a k lidem je milý
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
21. prosince 2019 10:44 / Depositphotos
  479   5
Pokud hledáte aktivního psa pro spoustu činností a máte už zkušenosti s výchovou, vyberte si amerického stafordského teriéra. I když má vzhled drsňáka a kolují o něm různé zvěsti, je skvělým kamarádem pro děti. Nesmíte ale zanedbat výcvik a je nutné psovi i dětem vysvětlit, jak se k sobě mají chovat.

Staford je všestranný a aktivní pes, který se hodí pro různé sporty. Vhodný je pro lidi, kteří s ním chtějí trávit spoustu času. Klidně vás doprovodí na procházku, do koupelny, na záchod i do postele. K lidem se chová přátelsky a vlídně, dokud necítí ohrožení sebe nebo svého pána a jeho rodiny.

Pořádná výchova

Pokud byste na něj čas neměli a nevěnovali se výchově, může se to obrátit proti vám, protože by pes mohl ničit například vybavení domova. Naopak dobře vychovaný staford vedený pevnou rukou pro vás není hrozbou, je to přirozený ochránce celé rodiny. Má ale krátkou srst, takže se tolik nehodí jako hlídač ven na zahradu, pokud mu nevytvoříte teplé zázemí, kam se může v mrazu uchýlit.

Existuje několik důvodů, proč si staforda pořídit. I když kolují různé zvěsti o stafordovi jako bojovém plemenu, je to dobrý přítel do rodiny a k dětem, které má v oblibě. Rád se mazlí a dává najevo radost z pohlazení. Je to inteligentní plemeno, které rychle chápe požadavky svého pána. Rád se učí. Pes může být spokojený v bytě, ale myslete na to, že potřebuje pohybové vyžití.

Ve stafordovi budete mít ochránce. Pokud by vám chtěl někdo ublížit, neváhal by předvést pověstnou sílu stisku své čelisti. Kvůli oddanosti a vytrvalosti slouží i jako služební v různých odvětvích.

Středně velký

Dá se říct, že staford je středně velký pes. V kohoutku měří asi půl metru, váží 30 až 40 kilo. Má svalnaté tělo. Plemeno se dožívá 12 až 14 let života. Srst amerického staforda nepotřebuje žádnou větší péči. Občas ji jen projeďte kartáčem, abyste ji zbavili odumřelých chlupů. Srst není cítit žádným výrazným zápachem. Drápy si pes většinou obrousí sám venku.

Staford má rád pozornost. Předvádí se zejména před návštěvami a diváky. Užívá si i náklonnost dětí, pokud se k němu ale děti umí chovat. Vysvětlete proto dětem, co by psovi rozhodně dělat neměly. Plemeno se nemusí vždycky snést s jinými zvířaty. Záleží na jedinci, povaze i na zvyku.

Roztrhaný gauč

Na druhé straně ale není staford pes pro každého. Pokud na něj nebudete mít čas nebo nervy a trpělivost na důslednou výchovu, raději si pořiďte jiné plemeno. Stafordi mají rádi pohyb. Pokud ho svému psovi nemůžete dopřát, bude se nudit a zabaví se po svém. Počítejte s roztrhaným gaučem nebo kobercem, dírou ve dveřích i naštvanými sousedy. Domov proto musíte zabezpečit tak, aby pes neničil vybavení a neublížil si. Špatně vychovaný staford může být i nebezpečný, proto je lepší mít zkušenosti s výchovou. Nezvládnutá výchova může vést až k pokousání. O psech vhodných na běhání jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Témata: zvíře, pes, rodina, aktivita
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Věda & Vesmír

Ztracený dopis odhaluje, že Einstein předpověděl objev zvířecích super smyslů

Bydlení

Jak si nezničit varnou desku. Pozor na cukr a studené hrnce

Zavřít reklamu