Zahrada v březnu

 Dům 
08. března 2015 17:35 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Březen je měsíc, ve kterém se zahrada probouzí k životu. Je čas začít s výsevem. Wikimedia Commons/Tomwsulcer
V březnu na nás čeká spousta úkolů. Zopakujme si proto, které to jsou, a nachystejme se na ně. Nezapomínejme ovšem na pranostiku, která praví, že v tomto měsíci se ještě budeme hřát za kamny. Nicméně i tak už začíná dost práce: na řadu přichází přesazování rostlin, množení, výsevy.

Zelenina je zdravá

Pokud to počasí dovolí, sejeme na venkovní záhony kořenovou zeleninu (mrkev, kořenovou a naťovou petržel, hrách, ředkvičky, cibuli sazečku, česnek atd.). Pozor: hrách by se neměl pěstovat víckrát za sebou na stejném místě.

Do skleníku nebo pařeniště vyséváme saláty, špenát, květák, kedlubny, kapustu, zelí, brokolici, dýně, baklažány, celer, pór, okurky hadovky, rajčata a papriky. Když mají první listy, přepichujeme je, abychom je mohli po „zmrzlých mužích“ vysadit na venkovní záhony. Začínáme s výsadbou trvalých zelenin (rebarbora, křen, chřest).

Na konci března, pokud to počasí dovolí, možno sázet do teplé země rané brambory. Koncem měsíce sklízíme přezimovatelnou zeleninu – pór, špenát, růžičkovou kapustu a zimní salát.

Ovocná zahrada

Když opadnou první mrazy a půda začne pomalu rozmrzat, je ten správný čas výsadby ovocný stromků a keřů. Jako první sázíme angrešt a rybíz. Mladé kmeny obílíme a dobře pohnojíme. Starší keře zkontrolujeme a odstraníme napadené pupeny či mírně zkrátíme. Pokud máme kompost či hnlj, pak všechny stromy přihnojíme.

Výsev okrasných letniček

V březnu je vhodné předpěstovat si sazeničky letniček, které mají delší vegetační dobu, nebo jsou citlivé na jarní mrazík. Semena se vysévají do poloteplého pařeniště, nebo na okenní parapet. Mezi vhodné druhy patří aksamitník, tzv. afrikán, vděčná letnička pro obruby záhonů, která má i prokazatelný účinek při od puzování háďátek. Dále astra čínská, kosmatec, slaměnka smil listnatý, gazánie, nebo hvozdík čínský.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod