Nezapomeňte si letos na zahradě zasadit rostliny, které odpuzují nebezpečná klíšťata

 Zahrada 
28. ledna 2020 10:54 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Klíšťata můžete ze zahrady vypudit rostlinami Depositphotos
Klíšťata nechce mít na své zahradě snad nikdo. Mohou totiž přenášet řadu nebezpečných chorob. Až proto začnete na jaře s vysazováním nových rostlin, nezapomeňte ani na ty, které klíšťata bytostně nesnášejí. Udržíte tak tyto malé škůdce dál od svého těla.

U nás se vyskytují zejména klíšťata obecná. Bývají obvykle aktivní v době od března do října a mohou vás nakazit například lymskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Na jižní Moravě se ale objevilo i klíště lužní, které vás může nakazit nemocí zvanou tularémie či sibiřský tyfus.

Pokud máte dojem, že se klíšťatům na vaší zahradě v uplynulé sezoně dařilo, zkuste letos přijmut několik opatření, aby se vašemu pozemku vyhnula. V prvé řadě pravidelně sekejte trávu, klíšťatům se totiž vede právě ve vysokých travinách. Pomohou vám ale i některé rostliny, které těmto drobným parazitům nevoní.

Bio odpuzovače klíšťat

Rostlin, které klíšťata odpuzují je hned několik. Můžete je vysázet po obvodu zahrady, ale i kdekoliv jinde. Nikdo vám sice nezaručí stoprocentní účinnost, ale za pokus to rozhodně stojí. Minimálně se na zahradě budete těšit ze záplavy krásných a voňavých rostlin. Navíc kromě klíšťat mají tyto rostliny schopnost odpudit i další otravný hmyz, například komáry. 

Levandule

Levanduli lze pěstovat ze semínek i sazenic. Pokud se rozhodnete pro semínka, je třeba je vysadit do truhlíku už v únoru nebo nejpozději v březnu. Do výsevního substrátu přidejte i trochu písku. Substrát nesmíte přemokřit, ale ani vysušit. Nádobu pak dejte do místnosti, kde teplota neklesá pod 20 °C. Důležité je, aby substrát byl stále v teple. Ideální je okno na jižní nebo východní straně. Po několika týdnech můžete malé rostlinky rozsadit do malých květináčů nebo sadbovačů.

Jednodušší je použít už vzrostlé sazenice. S jejich výsadbou ale nespěchejte, musíte mít jistotu, že je neohrozí přízemní mrazíky, které se mohou objevit ještě v polovině května. Do půdy je proto zasaďte až na konci května či v červnu. Levandule potřebuje slunce a lehčí a spíše suchou propustnou půdu. Není náročná na živiny.

Tymián

Pěstování tymiánu je jednoduché. Vzhledem k původu ve Středozemí se jedná o rostlinu nenáročnou na vláhu. Uvítá sušší a slunné stanoviště, včetně pěstebních nádob. Ani výživa nemusí být nijak bohatá. Na zimu tymián raději překryjte netkanou textilií, nemusel by zvládnout větší holomrazy.

Máta

Mátu si lze vypěstovat i ze semínek, často ale vyroste velmi slabá rostlinka. Pokud mátu pěstujete poprvé, je lepší, když si koupíte sazenici v zahradnictví. Můžete ji zkusit vypěstovat i z řízků. Dejte je do vody a počkejte, až naklíčí. Semínka sázejte v březnu nebo v září. Máta nemá ráda sucho, proto je nutné ji zasadit do vlhké půdy a vlhkost neustále udržovat, ať je zima nebo léto. Dejte však pozor, abyste ji nepřelili. Zemina nesmí být rozbahněná. Přímé slunce a silný vítr mátě nedělají dobře. Proto ji vysaďte v polostínu. Nejlépe se jí daří na severní, východní nebo západní straně. Před sázením smíchejte zeminu s trochou písku.

Oregano

Pro pěstování oregana je nejvhodnější lehký, propustný, hlínito-písčitý pěstební substrát. Semena dobromysli začněte vysazovat ven na počátku jara. Počítejte však s tím, že jejich klíčení je zdlouhavé. Jednodušší je koupit ve specializované prodejně sazenice. Důležité je, aby dobromysl měla dostatečné světlo a teplo. Na zahradě jsou vhodnými stanovišti pro pěstování dobromysli kraje záhonů, obruby a nejlépe skalky. Půda by měla být stále vlhká, ale ne mokrá.

Rozmarýn

Rozmarýnu se nejlépe povede na světlém, slunečném a teplém stanovišti. Snesl by i chladnější podmínky, ale ty se často pojí s přemírou vlhkosti, která je pro něj doslova osudná. Nejlépe uděláte, když jej budete pěstovat v květináči venku a na zimu jej dáte domů. Na čerstvém vzduchu může být rostlina tak od května do konce září až října.

Pelyněk

Pelyněk pěstujte na kamenitých teplých místech, skalnatých stráních, na půdách vápnitých a dusíkatých. Množí se dělením a kvete od července do října. Pelyněk má rád slunné stanoviště a jde o rostlinu mrazuvzdornou.

Pelargónie

Stanoviště musí být dostatečně světlé, spíše slunné. Mají rády vlhko, ale klidně vydrží i několik dní bez zálivky. Podmínkou úspěšného pěstování muškátů je pravidelné a vydatné přihnojování v době od konce jara do začátku podzimu. Snad nejvýhodnějším způsobem přihnojování je rostliny zalévat silně naředěným výluhem z dobrého kompostu nebo slepičího zákvasu. V zimě je nutné zálivku omezit, rostliny vůbec nehnojit a dopřát jim růstový klid. O tom, jak připravit muškáty na jaro, jsme psali zde.

Yzop

Vyžaduje slunné stanoviště, sušší a dobře propustnou lehkou půdu. Množí se výsevem na jaře do malého pařeniště, nebo pomocí oddělků. Yzop je možné pěstovat také v nádobě na balkoně. Je vhodné rostlinu každý rok seřezávat, jinak hodně dřevnatí. Kromě toho, že vůně yzopu odrazuje klíšťata, odpuzuje také slimáky.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte