Nezapomeňte si letos na zahradě zasadit rostliny, které odpuzují nebezpečná klíšťata

Klíšťata můžete ze zahrady vypudit rostlinami
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
28. ledna 2020 10:54 / Depositphotos
  12   0
Klíšťata nechce mít na své zahradě snad nikdo. Mohou totiž přenášet řadu nebezpečných chorob. Až proto začnete na jaře s vysazováním nových rostlin, nezapomeňte ani na ty, které klíšťata bytostně nesnášejí. Udržíte tak tyto malé škůdce dál od svého těla.

U nás se vyskytují zejména klíšťata obecná. Bývají obvykle aktivní v době od března do října a mohou vás nakazit například lymskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Na jižní Moravě se ale objevilo i klíště lužní, které vás může nakazit nemocí zvanou tularémie či sibiřský tyfus.

Pokud máte dojem, že se klíšťatům na vaší zahradě v uplynulé sezoně dařilo, zkuste letos přijmut několik opatření, aby se vašemu pozemku vyhnula. V prvé řadě pravidelně sekejte trávu, klíšťatům se totiž vede právě ve vysokých travinách. Pomohou vám ale i některé rostliny, které těmto drobným parazitům nevoní.

Bio odpuzovače klíšťat

Rostlin, které klíšťata odpuzují je hned několik. Můžete je vysázet po obvodu zahrady, ale i kdekoliv jinde. Nikdo vám sice nezaručí stoprocentní účinnost, ale za pokus to rozhodně stojí. Minimálně se na zahradě budete těšit ze záplavy krásných a voňavých rostlin. Navíc kromě klíšťat mají tyto rostliny schopnost odpudit i další otravný hmyz, například komáry. 

Levandule

Levanduli lze pěstovat ze semínek i sazenic. Pokud se rozhodnete pro semínka, je třeba je vysadit do truhlíku už v únoru nebo nejpozději v březnu. Do výsevního substrátu přidejte i trochu písku. Substrát nesmíte přemokřit, ale ani vysušit. Nádobu pak dejte do místnosti, kde teplota neklesá pod 20 °C. Důležité je, aby substrát byl stále v teple. Ideální je okno na jižní nebo východní straně. Po několika týdnech můžete malé rostlinky rozsadit do malých květináčů nebo sadbovačů.

Jednodušší je použít už vzrostlé sazenice. S jejich výsadbou ale nespěchejte, musíte mít jistotu, že je neohrozí přízemní mrazíky, které se mohou objevit ještě v polovině května. Do půdy je proto zasaďte až na konci května či v červnu. Levandule potřebuje slunce a lehčí a spíše suchou propustnou půdu. Není náročná na živiny.

Tymián

Pěstování tymiánu je jednoduché. Vzhledem k původu ve Středozemí se jedná o rostlinu nenáročnou na vláhu. Uvítá sušší a slunné stanoviště, včetně pěstebních nádob. Ani výživa nemusí být nijak bohatá. Na zimu tymián raději překryjte netkanou textilií, nemusel by zvládnout větší holomrazy.

Máta

Mátu si lze vypěstovat i ze semínek, často ale vyroste velmi slabá rostlinka. Pokud mátu pěstujete poprvé, je lepší, když si koupíte sazenici v zahradnictví. Můžete ji zkusit vypěstovat i z řízků. Dejte je do vody a počkejte, až naklíčí. Semínka sázejte v březnu nebo v září. Máta nemá ráda sucho, proto je nutné ji zasadit do vlhké půdy a vlhkost neustále udržovat, ať je zima nebo léto. Dejte však pozor, abyste ji nepřelili. Zemina nesmí být rozbahněná. Přímé slunce a silný vítr mátě nedělají dobře. Proto ji vysaďte v polostínu. Nejlépe se jí daří na severní, východní nebo západní straně. Před sázením smíchejte zeminu s trochou písku.

Oregano

Pro pěstování oregana je nejvhodnější lehký, propustný, hlínito-písčitý pěstební substrát. Semena dobromysli začněte vysazovat ven na počátku jara. Počítejte však s tím, že jejich klíčení je zdlouhavé. Jednodušší je koupit ve specializované prodejně sazenice. Důležité je, aby dobromysl měla dostatečné světlo a teplo. Na zahradě jsou vhodnými stanovišti pro pěstování dobromysli kraje záhonů, obruby a nejlépe skalky. Půda by měla být stále vlhká, ale ne mokrá.

Rozmarýn

Rozmarýnu se nejlépe povede na světlém, slunečném a teplém stanovišti. Snesl by i chladnější podmínky, ale ty se často pojí s přemírou vlhkosti, která je pro něj doslova osudná. Nejlépe uděláte, když jej budete pěstovat v květináči venku a na zimu jej dáte domů. Na čerstvém vzduchu může být rostlina tak od května do konce září až října.

Pelyněk

Pelyněk pěstujte na kamenitých teplých místech, skalnatých stráních, na půdách vápnitých a dusíkatých. Množí se dělením a kvete od července do října. Pelyněk má rád slunné stanoviště a jde o rostlinu mrazuvzdornou.

Pelargónie

Stanoviště musí být dostatečně světlé, spíše slunné. Mají rády vlhko, ale klidně vydrží i několik dní bez zálivky. Podmínkou úspěšného pěstování muškátů je pravidelné a vydatné přihnojování v době od konce jara do začátku podzimu. Snad nejvýhodnějším způsobem přihnojování je rostliny zalévat silně naředěným výluhem z dobrého kompostu nebo slepičího zákvasu. V zimě je nutné zálivku omezit, rostliny vůbec nehnojit a dopřát jim růstový klid. O tom, jak připravit muškáty na jaro, jsme psali zde.

Yzop

Vyžaduje slunné stanoviště, sušší a dobře propustnou lehkou půdu. Množí se výsevem na jaře do malého pařeniště, nebo pomocí oddělků. Yzop je možné pěstovat také v nádobě na balkoně. Je vhodné rostlinu každý rok seřezávat, jinak hodně dřevnatí. Kromě toho, že vůně yzopu odrazuje klíšťata, odpuzuje také slimáky.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, co kromě genů vede k dlouhému životu

Bydlení

Nová barva fasády. Rozhoduje barva oken, střechy i vzhled okolí

Zavřít reklamu