Nastal ideální čas připravit muškáty na jaro. Zachránit můžete i zbídačené kusy

Muškáty zkrášlí každé okno či balkon
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
09. března 2019 15:39 / Depositphotos
  0   0
Počátek března je ideální čas na přípravu pelargonií na nadcházející sezonu. Pokud se vám zazimování zrovna nepovedlo, nezoufejte. I s rostlinkami, které dostaly přes zimu pořádně zabrat, se dá kouzlit. Nesmíte se jen bát radikálního řezu, a to doslova.

Pokud začnete s přípravou muškátů včas a vše provedete správně, dočkáte se na jaře kásných rostlin, které vám ozdobí každé okno, balkon či terasu. A zvládnete to i v případě, že jste pelargonie nesprávně zazimovali a ty teď vypadají značně vyčerpaně.

To, zda jste muškátům dopřáli během zimy dobré podmínky, poznáte na kondici rostlin. Správně by měly mít krásně zbarvené listy a po žloutnutí by neměla být ani památka. Pokud ale podmínky ideální nebyly, mohou pelargoniím chybět spodní listy, které vlivem přeschnutí opadaly, a v nejhorším případě vršek stvolu zasychá, květenství je suché a začíná opadat. I zubožené exempláře lze ale zachránit.

Pomůže teplo a zálivka

Pokud máte doma pelargonie, které po zimě značně skomírají, v prvé řadě je přeneste do tepla a dostatečně je zalijte. Pak si vemte ostré nůžky a začněte krátit. Nejprve odstřihněte suchou část rostlinky, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí. Zkrátit je třeba i muškáty, které přečkaly zimu v dobré kondici.

Muškáty vyndejte z květináčů a přesaďte je do větších nádob. Nový květináč by měl mít alespoň o 5 cm větší průměr než ten původní. Dopřejte rostlině také vhodný substrát pro muškáty či balkonové rostliny.

Zkraťte kořeny

Pelargoniím také velmi výrazně pomůžete tím, že jim zkrátíte kořeny. I když tento zákrok vypadá nelítostně, ve skutečnosti to muškáty doslova nakopne do nové sezony.

Rostlinám pak můžete připravit také lázeň v lignohuminu. Nejde o žádný chemický koktejl, ale výtažek z rašeliny a mořské řasy.

Substrát udusejte

Když upravené rostliny dáte do nových květináčů, nezapomeňte substrát pořádně udusat svými prsty. Přesazované kusy pak lépe zakoření a jejich kondice se velmi rychle zlepší. Zhruba po dvou dnech zopakujte zálivku a přidejte tekuté hnojivo, tím se nastartuje správný vývoj listů a později květů. O nápadech, jak kreativně vyrobit v zahradě květináče, jsme psali zde.

Kdy dát muškáty ven

Pokud se budete o své muškáty dobře starat, pravidelně je budete zalévat a přihnojovat, v polovině dubna se už budete radovat ze silných jedinců, na kterých se začnou objevovat i první květy. A to je ta správná chvíle, kdy pelargonie vystrčit ven na vzduch.

Slunné stanoviště

Pelargonie milují slunce, takže pokud chcete, aby rostliny skutečně dobře prospívaly, dejte je na slunné stanoviště, snesou i jižně orientovaná místa. Chraňte ale rostliny před deštěm a nezalévejte je na list - značně tím prodloužíte trvanlivost květů. Další násadu květů podpoříte tím, že budete pravidelně odstraňovat odkvetlé květy.

I když nejsou pelargonie nijak náročné na zálivku, na trvale suchých stanovištích se jim nepovede. A pokud to naopak s vodou přeženete, začnou muškáty uhnívat a trpět plísňovými chorobami. Navíc vám moc nepokvetou.

S mírou je třeba muškáty také hnojit. V příliš živné půdě sice pelargonie bujně rostou, ale hůře kvetou. Navíc je snadno napadnou nejrůznější škůdci. V příliš chudé zemině zase zakrňují a špatně narůstají, i když dobře kvetou. Ideální je přihnojovat se zálivkou tak jednou za dva týdny. A pamatujte na to, že muškáty není vhodné pěstovat dva roky ve stejném substrátu.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Koupání a šnorchlování v cenotech: Jedinečný a nezapomenutelný zážitek

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Bydlení

Získejte dokonalý trávník během několika dní

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu