Podomítkové instalace vypadají dobře a ještě vám ušetří prostor

 Dům 
27. ledna 2020 16:06 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Podomítkové instalace jsou mezi lidmi hodně oblíbené Depositphotos
Podomítkové instalace jsou v posledních letech hodně v módě. Mezi jejich hlavní výhody patří úspora prostoru a uživatelský komfort. Musíte ale dopředu vše dobře promyslet, dodatečná montáž už je totiž hodně problematická.

Kdysi panovaly největší obavy z toho, že při případné poruše podomítkových dílů museli lidé rozkopat celou koupelnu. Vývoj jde naštěstí kupředu a dnes je drtivá většina podomítkových instalací, ať už jde o splachovací moduly, nebo baterie, „servisovatelná“ z vnějšku bez nutného vybourání obkladů.

Pokud se pro podomítkové instalace rozhodnete, je zapotřebí tak učinit už v době, kdy koupelnu plánujete. Instalace je totiž spojená s bouráním, a to určitě nikdo nebude chtít provádět v dokončeném interiéru.

Typy podomítkových instalací

Nejznámější je asi podomítkový splachovací modul obecně označovaný jako „geberit“, což je ale jméno jeho výrobce a vynálezce, renomované švýcarské firmy. Stejně jako v případě „luxu“ se i v tomto případě stal název značky synonymem pro jeden produkt. Dnes je však na trhu celá řadu výrobců vč. několika českých.

Podomítkové baterie jsou v nabídce jak ve sprchovém, tak vanovém provedení. Méně časté jsou podomítkové baterie umyvadlové a dřezové. Pod omítkou mohou být instalovány hlavové sprchy, upevňovací elementy pro umyvadla nebo bidety, ale můžete tak instalovat také odtokový žlábek i odtokovou gulu.

Výhody podomítkových instalací

Výhod je celá řada. Tou hlavní je úspora prostoru a možnost netradičního řešení. Podomítkové instalace jdou ruku v ruce se suchou výstavbou a jednotlivé typy jsou přímo uzpůsobeny k montáži do SDK konstrukcí.

Velkou řadu výhod má již zmiňované podomítkově instalované WC – uvítáte u něj hlavně jednodušší údržbu oproti standardnímu kombi WC. Můžete si také zvolit různou stavební výšku, takže spokojení budou dvoumetroví velikáni i lidé menšího vzrůstu.

Designová ovládací tlačítka mohou být umístěná v čele, nebo z vrchu. Problém není ani oddálené pneumatické tlačítko (pro invalidy), LED osvětlení, integrované odsávaní pachů či vkládání hygienických tablet přímo pod tlačítko.

Na co si dát pozor

Podomítkové splachovací moduly se v zásadě dělí na dva druhy. Tzv. kombifix je určený k zazdění, tedy k upevnění na nosnou stěnu. Dost často se zapomene podezdít, což vede k následnému uvolnění.

V případě, že potřebujete splachovací modul umístit do prostoru, např. do šachty v panelovém domě, pak použijte tzv. jádrofix. Tento modul je opatřen kovovým rámem, fixuje se do podlahy a je možné jej též zasadit do bočních stěn. Je ale dražší než kombifix. Dnešní moderní toalety mohou být také vybaveny oplachovými funkcemi a potřebují tedy přívod elektřiny.

Zavěšení umyvadlové skříňky, umyvadla i bidetu vyžaduje instalaci speciálního nosného rámu nebo ocelové pásoviny.

U podomítkových instalací je potřeba mít na paměti rozměry podomítkových modulů. Např. podomítkové sprchové či vanové baterie většinou nedostanete do příček, které jsou tenčí než 10 cm.

Voda teče z kopce. Toto pravidlo byste měli mít vždy na paměti při instalaci stěnových či podlahových odpadů. Většinou postačí 1% spád. I tyto podomítkové elementy mají svou stavební výšku, s níž je potřeba kalkulovat při plánování koupelny.

Podomítkové baterie

Druhým nejběžnějším artiklem v této kategorii jsou podomítkové baterie, které se většinou skládají ze dvou částí. S touto inovací přišli renomovaní němečtí výrobci cca před deseti lety, a to jednak z důvodu univerzálnosti (jedno podomítkové těleso pro více vrchních částí baterie), především ale kvůli jednoduššímu servisu.

Spodní část napojená na rozvody je pouze jakousi sofistikovanou kapotáží, do které se instalují podomítkové baterie (většinou stačí šroubovák a imbusový klíč).

Úspora prostoru platí u podomítkových baterií dvojnásob a navíc jde také o bezpečnost. Nestane se vám jako v případě běžných baterií, že prudším pohybem těla pustíte vařící či naopak ledovou vodu. O modřinách ani nemluvě. Instalací podomítkové baterie ve sprše nebo u vany ušetříte dobrých 5 cm.

Výhodou je také možnost instalace integrované hlavové sprchy či bočních trysek. V případě instalace více odběrných míst podomítkové baterie je pak potřeba dbát doporučení výrobců ohledně dimenzí přívodních trubek (obvykle ½“ nebo ¾“) a požadovaných tlaků (obvykle min. 1 atm). Mohlo by se vám totiž stát, že požadovaný výsledek od domácího wellness nedostanete.

Výhodou u vanových podomítkových baterií je kombinace s napouštěním vany skrze ovládání přepadu a možnost umístit vývod sprchy do požadovaného místa či výšky tak, aby vám sprchová hadice nevisela do vany.

Bezbariérový sprchový kout je praktickým a nadčasovým řešením. Pokud vám to konstrukce podlahy a stropu umožní (min. hloubka je cca 10 cm), pak nic nebrání instalaci dotykového žlábku nebo guly místo tak trochu „oldschoolové“ sprchové vaničky. Cenově to vychází přibližně na stejno, jen je potřeba dbát určitých technických specifik a dostatečné izolace.

Pár dobrých tipů

Slabinou nové koupelny bývá mnohdy absence úložných prostor. Na úkor designové čistoty se občas zapomíná na místo, kam odložit šampon, žínku, holení, ručníky nebo špinavé prádlo.

Právě kombinací podomítkových systémů a lehkých stavebních konstrukcí v podobě dostatečně dimenzované předstěny, která elegantně schová veškeré rozvody, můžete získat prostor nejen pro instalaci podomítkového splachovacího modulu, ale především pro tvorbu nik pod umyvadlovou galérkou, nad vanou a ve sprchovém koutě. Niky lze nasvítit LED pásky, kterým voda nevadí. Získáte tak designově čistou a nadčasovou koupelnu 21. století. O tom, jak proměnit vzhled koupelny i bez složité renovace, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hailey Bieber promluvila o svém manželství. Modelka popírá, že ukradla Justina Biebera zpěvačce Seleně...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...