Vyrobte si kvalitní Bluetooth reproduktor za pár korun

Takový reproduktor stojí i deset tisíc, ale vy jej můžete mít za zlomek ceny
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
08. února 2020 08:55 / Internet
  0   0
Když si chcete pořídit kvalitní Bluetooth reproduktor, musíte si připravit alespoň několik tisíc korun. To ale nemusí být nutné a vysvětlíme si, jak vyrobit takový reproduktor jen za pár stovek. Nebo třeba jen z dílů, které máte doma nepotřebné nebo je někdo vyhodil.

Bezdrátové reproduktory s technologií Bluetooth prožívají velký rozkvět. Výrobci přestávají na mobily a tablety dávat 3,5 mm jack a čas od času potřebuje hlasité audio skoro každý. Jak vyrobit levný BT reproduktor, který skvěle poslouží a nezničí váš rodinný či osobní rozpočet? Je to jednodušší, než se zdá.

Potřebné součásti

Budeme potřebovat dvě věci. Obyčejný levný malý BT reproduktorek, který díky svým miniaturním rozměrům mizerně hraje, ale je levný, a slušný větší reproduktor, který nám doma zbyl třeba z již nefunkční sady reproduktorů k počítači. Pak využijeme páječku a další vybavení pro práci s elektrotechnikou. Jestliže si chcete s projektem vyhrát, můžete si na 3D tiskárně vrobit vlastní krabičku pro elektroniku, nebo vymyslet způsob, jak elektroniku vložíte dovnitř stávajícího reproduktoru a zajistíte přístup k ovládacím prvkům.

Idea

Jak už bylo naznačeno v předchozím odstavci – jde o propojení funkční elektroniky z miniaturních BT reproduktorů s kvalitnějším a větším reproduktorem, který zajistí lepší poslech. Jednoduché BT repro se prodává za 200 či 300 Kč a často se k něčemu takovému dostanete i naprostou náhodou – podobné výrobky totiž tvoří různé dárky při nákupu elektroniky. Můžete ale také experimentovat s elektronikou z různých mechanicky poškozených bezdrátových sluchátek.

Řešení

Potřebujete rozebrat stávající zařízení, oddělit jeho elektroniku a přerušit dva vodiče, které vedou výsledný zvuk do reproduktoru. Tyto dva dráty pak připájíte na kontakty nového velkého reproduktoru. Obvykle bude potřeba použít i vhodný prodlužovací vodič. Tento postup zabere doslova pár minut. Více o pájení a páječkách najdete v článku zde.

Malé repro má buď šroubky ukryté pod pogumovanou základnou, nebo je vloženo do plastové krabičky, která je spojena prostým zacvaknutím dílu a k jejímu rozebrání se dá použít třeba plochý šroubovák. Další uspořádání už záleží na vašich potřebách a fantazii.

Dalším vylepšením by mohlo být i využití většího akumulátoru, který by vám zajistil delší dobu přehrávání audia. Kvalita výsledného zvuku bude limitovaná kvalitou elektroniky. Nečekejte zázraky, ale oproti původnímu repráčku to bude propastný rozdíl.

Petr Vlach | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Egyptské podvodní město odhalilo starodávnou loď i pohřebiště

Bydlení

Toile design je luxusní odkaz na starou Francii. Vyzkoušejte jej doma

Zavřít reklamu