Jak se dobře postarat o boty. Ke každému materiálu je potřeba přistupovat jinak
Na trhu je celá řada obuvi z různých materiálů. Vedle kůže najdeme i její napodobeniny a také nejrůznější textilní materiály. Ke každému materiálu je třeba přistupovat jinak, ale některé zásady jsou společné.
Preventivní opatření
Bez ohledu na druh obuvi platí, že žádná nemá ráda vlhko a je vhodné ji před vodou chránit. Toho se nejlépe dosáhne pomocí důkladné impregnace, která se v dnešní době provádí především pomocí sprejů s impregnačním olejem. Většina lidí sice boty ošetří jako nové, ale jen nemnozí jim věnují pozornost i po určité době užívání. Přitom právě pravidelné opakování nástřiku impregnačním sprejem je jednou ze zásadních pomocí, která vaše boty udrží v pořádku. Obecně se dá říci, že je třeba impregnaci každé dva týdny obnovovat. U bot, které ošetřujete ještě jinak, například lakované boty, které ošetřujete krémem, můžete interval impregnace protáhnout i na šest týdnů.
Vložky do bot
Samostatnou poznámku si zaslouží vložky do bot, které nejsou rozhodně žádným zbytečným luxusem. Umožní díky výměně uchovat vaše boty v perfektním stavu. Jako první dojde totiž k poškození boty uvnitř. Někteří používají vložky do bot jako prodloužení životnosti obuvi, ale lepší je vložit je do nových bot. Vedle snazší výměny a sušení tak zajistíte, že i u osob, kterým se nadměrně potí nohy, nebudou boty zbytečně zapáchat. Vedle toho si můžete pořídit pochopitelně vložky ortopedické a tím kompenzovat některé vady klenby a držení těla. To by ale bylo na jiné povídání.
Jak na vlhkost
Pokud už se boty promáčí a zůstanou mokré, je dobré je vhodným způsobem vysušit. Některé sušičky mají přímo program na sušení bot. Jestliže takovou možnost nemáte, dejte boty do teplé místnosti, ideálně poblíž ústředního topení nebo jiného mírného zdroje tepla. Rozhodně se vyvarujte sušení v příliš velkém žáru. Boty byste tím mohli poškodit. Jestliže jsou boty vlhké uvnitř, vyložte je zmačkaným novinovým papírem. Po určité době můžete papír vyměnit, abyste urychlili proces vysoušení.
Jak na solné mapy
Pokud chodíme v botách v zimě, nevyhneme se kontaktu s posypovou solí. Ta zanechává na některých typech bot nevzhledné bílé mapy. Je dobré je okamžitě po příchodu z venkovního prostředí otřít hadříkem napuštěným mýdlovou vodou. Jestliže to nepomůže, smíchejte tři díly octa a díl vody a do této směsi namočte hadřík. Otřete a následně vysušte. Mapy by měly spolehlivě zmizet. Více o využití octa v domácnosti najdete zde.