Květináčů na sazeničky není nikdy dost. Vyrobte si je sami doma a zadarmo

 Dílna 
10. února 2020 11:15 / Marie Popelková
  1
📷
5 fotografií v galerii
Sadbovací květináčky zvládnete vyrobit i sami Pinterest
Pokud jste vášniví zahrádkáři, pravděpodobně každoročně potřebujete mít po ruce dostatek květináčků na sazeničky. Nemusíte je kupovat v obchodě, poradíme vám, jak si je sami vyrobit doma. A neutratíte za ně ani korunu.

I když nejlevnější květináčky na sazeničky koupené v obchodě vás vyloženě finančně nezruinují, nějakou tu stokorunu za ně i tak zaplatíte. Ušetřete a vyrobte si je sami. Je to jednoduché jako facka. Metod, jak na to, je hned několik. Použít lze ruličky od toaletního papíru, staré noviny i plata od vajíček.

Plata od vajec

S platy od vajíček vlastně nemusíte ani nic dělat. Jednoduše do nich nasypejte zeminu a zasaďte, co potřebujete. Použít můžete jak zavírací plata, tak ta velká. Záleží na tom, kolik květináčů potřebujete. Výhodou je, že jakmile už sadbovací květináček potřebovat nebudete, můžete staré plato od vajec zužitkovat ještě v kompostu. Aby se rychleji rozložilo, natrhejte jej na menší kusy.

Rulička z toaletního papíru

Jediné, co budete potřebovat, je dostatečná zásoba ruliček od toaletního papíru a nůžky. Použít lze i větší ruličky od kuchyňských utěrek, které naporcujete na asi sedmicentimetrové kousky. Ruličky od toaletního papíru stačí přestřihnout na dvě půlky, pokud ale potřebujete větší květináč, klidně ji ponechejte v jednom kuse. Připravené ruličky nadvakrát zmáčkněte až doplacata a hrany pořádně přejeďte nehtem – to v případě, že chcete mít květináčky úhledně čtyřhranné. Jinak rozpůlenou ruličku nechejte tak, jak je.

U čtvercových květináčků v hraně, u kulatých ve stejných rozestupech čtyřikrát nastřihněte ruličky zespoda alespoň 1,5 - 1,8 cm hluboko. Kraje potom přehněte přes sebe, jako když zavíráte papírovou krabici – jeden konec zasunete pod, druhý nad… Tím získáte uzavřené dno a můžete plnit zeminou.

Novinový papír

Pokud máte doma zásobu starých novin, můžete je rovněž využít k výrobě květináčků na sazeničky. Potřebujete pouze noviny, formičku na obtáčení, případně kousek lepicí pásky či provázku na zajištění.

Přeložené listy starých novin si omotejte kolem formy vhodného průměru – dobře vám poslouží třeba menší sklenička. Pak lehce kousek sesunete dolů a volný spodní okraj přeložíte a vmáčknete postupně dovnitř role tak, aby se vám vytvořilo dno. Stáhnete ze skleničky, horní okraj zahnete cca 1 cm dovnitř a teď už by měl květináček dobře držet pohromadě. Pokud chcete mít jistotu, můžete stočené noviny přelepit kouskem papírové lepicí pásky, nebo květináček zpevnit přírodním provázkem – bude to zároveň funkční i ozdobný prvek. Doma si můžete vyrobit i samozavlažovací květináč, jak jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tereza Maxová ukázala fešného syna Tobiase. Slavná modelka mu pomáhá do světa modelingu

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...