Když vám vyprchají z koly bublinky, využijte její univerzální čisticí sílu

 Ostatní 
09. února 2020 10:45 / Veronika Prášilová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Nedopitá kola vám může ještě dobře posloužit Depositphotos
Nápoje kolového typu se stále těší velké oblibě. O jejich účincích na zdraví se dá s úspěchem polemizovat, ale my se dnes zaměříme na jednu přísadu, která z nich dělá univerzálního pomocníka v domácnosti či garáži. Co vše s nimi dokážete, vám ukážeme na následujících řádcích.

Vyrábí se mnoho druhů koly, většina z nich obsahuje kyselinu fosforečnou, která se využívá při výrobě těst, sýrů, a také k okyselení nápojů. Je to čtvrtá nejčastější kyselina používaná v potravinářství. Pojďme se však podívat, jak můžeme kolu využít i jinak, než na pití.

Kola jako všestranný pomocník

Obecně se dá říci, že kola je univerzální čistič. Poradí si se skvrnami, mastnotou, usazeninami i rzí. Aby se vám s ní lépe pracovalo, přelijte si třeba již zvětralou kolu do rozprašovače a pojďte se projít po bytě. Kyselina fosforečná obsažená v kole rozpouští vápenaté a železité usazeniny, což se hodí pro čištění vodovodních baterií, sprchových koutů, spár mezi kachličkami či toaletní mísy. Nastříkejte na ně kolu a nechejte ji působit co nejdéle. Poté opláchněte vodou a vytřete do sucha.

Vyčistí keramiku i kov

U toaletní mísy se osvědčilo přelít si kolu do prázdné lahve od čističe na WC se zahnutým hrdlem, abyste ji mohli nastříkat pod okraje. Opět nechejte působit co nejdéle, klidně přes noc. Po spláchnutí se budete divit, co vše se uvolnilo z pod okrajů.

V kuchyni můžete kolu použít na čištění kovové mřížky či filtru digestoře. Rozpustí mastnotu a jiné dlouhodobé usazeniny. Připálené hrnce či pánve kola nevyčistí dokonale, ale minimálně naruší připáleniny a usnadní další čištění. Podobně jako kola je všestranným pomocníkem v domácnosti také ocet. Pár rad k nezaplacení si můžete přečíst zde.

Rozpouští rez

Kola je také dobrá na rez. Určitě jste slyšeli, jak dokáže rozpustit zoxidované usazeniny na kontaktech autobaterie nebo vyčistit motor, když jej prolijete velkou lahví koly. Ale proč byste to dělali? Spíše byste poškodili plastové části nebo hadičky a těsnění. Vyzkoušet ji ale můžete na čištění disků kol nebo na zarezlé šrouby, které nejde odtáhnout. Namočte pruh staré látky do koly, omotejte šroub a vyčkejte.

Budete-li mít štěstí, spoj povolí. Kolou se také můžete pokusit vyčistit olejovou skvrnu uniklou na zem garáže nebo před domem. Polijte ji kolou, nechejte působit a spláchněte vysokotlakým čističem.

Na co si dát pozor

Často je kola vychvalovaná i na odstranění žvýkačky z vlasů nebo koberce. To však nedoporučujeme hned ze dvou důvodů. Jednak může kola změnit odstín barvených vlasů, jednak nevíte, jak by dopadl koberec po ataku silné kyseliny. Raději použijte kostky ledu v sáčku. V chladu žvýkačka ztuhne a půjde vydrolit.

Malý tip pro děti

Na závěr přidáme pokus, který se bude líbit dětem. Do hrnku s kolou dejte zašlé mince, občas promíchejte a nechejte třeba přes noc působit. Výsledkem budete příjemně překvapení. Možná, že dokonce s takovými mincemi nebudete chtít ani platit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Snažíte se jíst zdravě, cvičíte, ale váha ukazuje stále stejně nebo více? Vyvarujte se častým chybám a...

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech