Nejen v létě se to na zahradách hemží nejrůznějšími škůdci. Nenechte jim zničit vaši úrodu

 Zahrada 
11. ledna 2020 12:00 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Šnečí invaze na hlávkovém sálátu nikoho nepotěší Depositphotos
Nejen v horkém létě se to na zahradách hemží nejrůznějšími škůdci. Nedovolte jim, aby vám zkazili radost z úrody.

Nabízíme vám mini encyklopedii škodných tvorů, které můžete na vaší zahradě potkat.

Mšice

Mšice jsou jedním z největších škůdců na naší zahradě. Z rostlin vysávají mízu, a tím je oslabují. Listy se začnou kroutit a opadávat. Když se mšice ve velkém přemnoží, začne se na listech objevovat mazlavý černý povlak. Preventivně na zahradě odstraňujeme plevel, v němž se mohou množit vajíčka. Opatrně s dusíkatými hnojivy. Raději zkuste přípravky na přírodní bázi, ale pokud se mšice přemnožily, pomůže vám jedině chemie, např. pirimor.

Molice

Molice jsou malé světlé mušky, které lákají letní druhy zeleniny, ale i okrasné květiny. Přisávají se na spodní stranu listů, kde vylučují medovici. Listy se začnou deformovat a žloutnout. Trus molic, který ulpí na listech, je živnou půdou pro plíseň a molice, stejně jako mšice, přenášejí rostlinám virové choroby. Nejlepší ochranou je prevence. Pomáhají lepové desky nebo postřik, který se však musí několikrát opakovat, protože hubí živé jedince, ale ne vajíčka.

Krtek

Krtek nám vyzdobí zahradu krtinci, ale zaslouží si, abyste ho vzali na milost. Je to chráněné zvíře a fatk, že vám rejdí v půdě, znamená, že je úrodná a plná živin. Provzdušňuje zeminu a sprovodí ze světa škodlivý hmyz. Krtince nikdy neodstraňujte, protože když se otvor zavalí zeminou, krtek rychle přispěchá udělat další otvor. Pokud se s ním nedokážete smířit, že vám dělá hromádky na zahradě, vyžeňte ho ze zahrady solárním odpuzovačem.

Slimáci

Mají rádi všechnu zeleninu. Slimáky sbírejte pravidelně ráno a večer. Kontrolujte vlhá, tmavá zákoutí, kde se schovávají. Můžete je dát slepicím, prasatům nebo je zlikvidujte horkou vodou nebo solí. Pokud se vám to zdá drastické, pak slimáky odneste, ale někam opravdu hodně daleko od vaší zahrady. Nejlepší, jak se zbavit slimáků, je prevence. Slimáky odradí hradba s hrubým povrchem nebo posyp z písku, vápna, popela, jehličí či drcené skořápky. Řešením jsou i koupené granule. Další tipy, jak vyhnat slimáky ze zahrady, najdete zde.

Vosy

Vosy milují ovoce a když se přemnoží, nedovolí nám ani v klidu posedět na zahradě. Můžete na ně nastražit podomácku vyrobené pasti. Na dno láhve nalijete sladký sirup nebo pivo. Můžete zakoupit v obchodech i nejrůznější lapače s návnadovými roztoky. Pokud objevíte vosí hnízdo, zachovejte klid. Použijte speciální pěnu ve spreji, jež obalí vosí hnízdo tak, že se vosy nedostanou ven. Sprej má odpuzující účinek, takže hmyz se už nevrátí.

Padlí

Padlí je houbová choroba, která v teplém počasí napadá listy a stonky rostlin. Rostliny vypadají jako pomoučněné, zasychají, přestávají růst a listy ztrácejí barvu. Prevence je hlavně nepřehnojování dusíkem. Pokud se padlí vyskytne na zahrádce, zachráníte ji fungicidními postřiky. Ty si kupte podle konkrétního napadení rostlin.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu