Barvou roku je modrá, která interiérům sluší. Hodí se do ložnice, koupelny i obýváku

 Dům 
03. března 2020 10:07 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Modrá dobře ladí se dřevem Depositphotos
Zatímco loni byla barvou roku korálově červená, letos se této cti dostalo klasické modré. A tato barva interiéru velmi sluší. Velkou výhodou je, že se hodí prakticky do jakékoliv místnosti. Musíte jen vědět, s čím modrý nábytek kombinovat.

Modrá patří mezi nejoblíbenější barvy napříč celým barevným spektrem a celým světem. Symbolizuje klid a stálost a vzájemné souznění. Působí uklidňujícím dojmem. Měla by vyjadřovat stabilitu a spolehlivost. Klasická modrá je podle barvomluvy kotvou nebo chcete-li pevným bezpečným bodem v nejisté době.

Modrá je také velmi elegantní, hodí se jak do luxusních interiérů, tak do mladistvých a uvolněných moderních domácností. V tomto ohledu je to univerzální barva, která si své místo najde jak v klidné ložnici, tak ve společenském obývacím pokoji nebo koupelně, což se o jiných barvách říci nedá.

Méně je často více

Bez ohledu na to, jak moc modrou barvu milujete, v bytovém designu byste to s ní neměli moc přehánět. Příliš modré by totiž vaší domácnosti mohlo uškodit. Pamatujte, že i přesto, že je tak univerzální a pozitivní, je to barva studená. Možná právě proto je tolik typická pro severské interiéry. Skandinávský styl má vedle bílé jako stěžejní barvu právě modrou.

Ladí s dřevem, červenou i zelenou

I Skandinávci, pro které je modrá barva typická, dobře vědí, že chlad modré barvy lze skvěle vyvážit dřevem. Modrá perfektně vyniká vedle teplých odstínů dřeva, světlých i tmavých. Výsledek je vždy harmonický a uklidňující.

Dobře ale modrá barva funguje také vedle červené, kdy vytváří oblíbený námořnický vzor barev. Spolu se zelenou zase navodí dokonalou relaxační atmosféru, a se žlutou energické zázemí. Hezky ladí modrá také s růžovou. O tom, že i růžová barva dokáže udělat váš byt luxusním, jsme psali zde.

Dokáže rozšířit prostor

Modrá barva velmi dobře působí po optické stránce. Dokáže totiž opticky zvětšit i sebemenší prostor. Je proto vhodná i do menších bytů či garsonek. Světle modrý odstín je však skvělý i pro výmalbu větších ploch, jelikož není nijak přehnaně výrazný. Často se modrá barva objevuje také v dětských pokojích, zřejmě pro svůj uklidňující účinek.

Kam se modrá nehodí

I když je modrá barva považována za univerzální, je několik případů, kdy se do interiéru nehodí. S modrou byste měli šetřit například v kuchyni nebo v jídelně. Ne, že by těmto prostorům neslušela, ale má to jeden malý háček. Modrá totiž snižuje chuť k jídlu, což v případě těchto místností moc žádoucí není.

Nehodí se ani do míst, kde neproudí příliš denního světla. V takovém případě by na vás daná místnost nepůsobila větším dojmem, spíše byste se cítili nepříjemně a chladně.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Nechte své vlasy odpočinout a zbavte se šamponu. Porostou rychleji a nebudou vám tolik vypadávat

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti