I lyže potřebují přes sezónou doktora

 Ostatní 
29. října 2015 14:12 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Skluznice i hrany potřebují pravidelné ošetřování Wikimedia Commons/Xfucj03
Spousta lyžařů žije v domnění, že když si přinese lyže z obchodu, jsou nabroušeny a připraveny na 10 let budoucích. Nové lyže, které stojí např. v regálech obchodů, rozhodně nejsou připraveny ke sjíždění kopců. Je to jenom materiál - kus dřeva, železa, které se musí opracovat. Je na nich nutné provést několik základních a nezbytných servisních procedur.

S lyžemi je tedy nejprve nutné provést tyto kroky: vybalit, odstranit vnitřní napětí lyže, namontovat podložku a vázání, nabrousit hrany, vtisknout skluznici strukturu, ručně dobrousit hrany a navoskovat. Po těchto základních procedurách je o lyže již nutné pouze dbát, opravovat je a pravidelně servisovat. Průběžný servis by se měl provádět s ohledem na frekvenci na frekvenci lyžování. Dalším důležitým faktorem je typ sněhové podložky (přírodní sníh, technický sníh, ledovec), která přímo ovlivňuje trvanlivost naúhlované plochy skluznice. Ideální servisovací interval je 6 lyžovacích dní.

Ideální je servisovat lyže či snowboard, i když se vrátíte z lyžovačky. Zabráníte tím vysychání a šednutí skluznice a reznutí hran. Když vyndáte ze skříně lyže či prkno, které jste pár dní používali a poté jste je neservisovali, poznáte o čem mluvíme. Včasným servisem své lyže chráníte před znehodnocením – hrany se musí více brousit, aby se zbavily rzi, skluznice je pak výše a musí se taktéž brousit kvůli zachování roviny; jednou příliš vyschlá či spálená skluznice už nikdy nezíská své původní absorpční schopnosti. Kromě toho se vyvarujete stresu se sháněním servisu těsně před odjezdem na další lyžovačku, lyže či prkno budete mít připravené a můžete je kdykoli použít.

Jak tedy o své lyže pečovat během sezóny?

Pokaždé, když se unavení z „lyžovačky“ vrátíte do vyhřáté horské chaty, najděte v sobě ještě zbytek energie a pečlivě své lyže, případně snowboardy, dosucha otřete. Postačí k tomu jakýkoliv starý savý hadr. Chráníte tím hlavně hrany od nežádoucího rezivění. Lyže pak uložte do chladné a suché lyžárny.

Poměrně důležité je pravidelné voskování očištěné skluznice. Ideální je po každém druhém lyžování. Typ vosku závisí na sněhu. Když je teplejší počasí, sníh měkne, a čím měkčí až rozbředlejší sníh je, tím měkčí vosk volíme. Je-li naopak mráz a sníh je tvrdý, použijeme tvrdší vosk. Voskování je důležité proto, aby vám to lépe klouzalo a jízda byla celkově plynulejší. Pokud budete voskování opomíjet, skluznice se začne vysoušet, což poznáte podle drobných chloupků.

Lyže, snowboard, i běžky je tžeba zaletnit, aby hrany během léta nerezly a skluznice nevysychala. To prodlužuje životnost nářadí. Skluznice se oservisuje, zataví se rýhy a přebrousí se, impregnační vosková vrstva na ploše skluznice je ponechána silnější z důvodu letního zakonzervování plochy a spodní hrany. Na podzim pak stačí jen vosk vyleštit těsně před prvním lyžováním a můžete vyrazit.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan Markle a princ Harry oslavili čtvrté výročí svatby. Nečekejte ale luxusní dary, dávají si...

Styl

Dana (50): S manželem nám to neklapalo. Našla jsem si milence a ztratila úplně všechny

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu