I boty potřebují podzimní přípravu

 Ostatní 
25. září 2015 23:12 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Impregnace obuvi je důležitou složkou péče o obuv. Wikimedia Commons/Lisa Risager
Podzim je tu a s ním přichází sychravé a deštivé počasí. Voda, bláto i první mrazíky naplno testují kvalitu naší obuvi i její odolnost a přiznejme si, že řada bot v této zkoušce neobstojí. Přitom prasklinám, zatékání a zničení bot lze jednoduše předejít. Stačí věnovat obuvi správnou podzimní péči, čistit je a impregnovat.

Pro Vaše nohy ani boty není vhodné po létě podzimní případně zimní obuv „prostě nazout a jít“. Abyste chránili své nohy co nejlépe a prodloužili životnost Vašich bot, měli byste boty na období plné dešťů a sněhu připravit. Poctivá příprava na vlhké dny má mnoho výhod:

prodloužení voděodolnosti obuvi

zabránění pronikání nečistot a mastnot do svrchních materiálů obuvi

snadnější čištění a zachování pěkného vzhledu obuvi

zachování pružnosti a vláčnosti usně

Spreje

Impregnace ve sprejích by se měla používat vždy na vyčištěnou a suchou obuv, aby její účinnost byla co největší. Vodou nasáklý svrchní materiál ztěžuje pronikání impregnace do struktury materiálu. Impregnace ve sprejích jsou většinou vyráběny buď na bázi silikonu (u některých světlých odstínů svrchního materiálu může dojít po použití k nepatrnému ztmavnutí svršku obuvi a tato impregnace také hůře proniká do struktury usní), nebo fluorkarbonu (FC, proniká snadno do celé struktury usně, nepůsobí na její barevnou úpravu a všeobecně je účinnější).

Výhodou sprejových impregnací je, že jsou většinou univerzální, a tedy vhodné i na broušené materiály a textil (neslepují vlas usně, snadno se aplikují, zachovávají původní vzhled usně). Také příliš nebrání odvodu tělesných par z vnitřku obuvi a snadněji vnikají do hloubky usní či jiných materiálů.

Roztoky

Na trhu jsou ale také impregnace, které nejsou ve sprejích. Můžeme je použít i na vlhkou nebo mokrou obuv – jedná se o impregnace, kde jsou impregnační látky vpravovány do materiálu např. při praní nebo formou roztoků. Jejich účinnost je také velmi dobrá, neboť se v lázni dostanou do celé struktury materiálu, ale pro dosažení impregnačního efektu se obuv musí nechat pozvolna vyschnout. Vždy je nutné získat v prodejně co nejvíce informací o použití jednotlivých výrobků nebo si důkladně přečíst návody.

Tuky a vosky

Impregnace ve formě různých přírodních tuků nebo vosků – živočišných i rostlinných – jsou sice vydatnější a zároveň obsahují i látky k výživě usní, ale nejsou vhodné na textil a broušené materiály (nubuk), protože mohou změnit vzhled svršku obuvi (vytvoření lesklého povrchu obuvi, slepují vlas usně) a také více omezují odvod tělesných par. Vhodné jsou především na hladké usně.

Obuv s membránou

Kvalitní impregnace je důležitá také u obuvi vybavené nepromokavým a přitom prodyšným materiálem v podšívce. Samotný svršek boty je bez impregnace poměrně nasákavý a časem by se mohly nečistoty dostat až k samotnému nepropro materiálu a snížit jeho funkčnost – tedy především prodyšnost. Kvalitní impregnace musí proniknout do celé hloubky svrchního materiálu a zároveň nesmí bránit odvodu tělesných par z vnitřku obuvi. Slouží k ochraně svrchního materiálu proti zašpinění, zabraňuje vsakování vody do svršku obuvi, a tím zachovává optimální tepelnou izolaci a chrání vnitřní nepropro materiál před snížením jeho funkce.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Všechno je v hlavě. I orgasmu lze dosáhnout jen pomocí své mysli

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu